Sądy powszechne: Sędziowie radzą sobie z ekspresowymi wyrokami

Do sądów w całym kraju wpłynęło 157 spraw o przestępstwa związane z piłkarskim turniejem

Aktualizacja: 22.06.2012 09:15 Publikacja: 22.06.2012 08:50

Wyroki sądowe

Wyroki sądowe

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowuje pierwsze tygodnie mistrzostw Europy w piłce nożnej.

W konflikt z prawem popadło w tym czasie 215 osób. Ze 157 spraw, które trafiły do sądów, 90 zostało zakończonych skazaniem (124 osoby); cztery umorzono lub warunkowo umorzono (sześć osób); trzy skończyły się uniewinnieniem (pięć osób), 28 przekazano prokuratorom (39 osób); 31 przerwano lub odroczono (40 osób), a jedna sprawa jest w toku.

Sprawcy najczęściej stawali przed sądem pod zarzutem czynnego udziału w zbiegowisku; łamania przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych (wtargnięcie na boisko, opuszczenie sektora i miejsca czy rzucanie rac); udział w bójce i prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości – wylicza Sławomir Siwierski, szef sztabu UEFA 2012 Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawy dotyczyły głównie obywateli polskich (181 osób). W konflikt z prawem popadło też 17 obywateli rosyjskich;  sześciu Chorwatów; pięciu Irlandczyków; dwóch Rumunów; Hiszpan; Anglik; obywatel Luksemburga i Węgier.

W tym samym czasie w związku z naruszeniem ładu i porządku publicznego związanego z Euro 2012 do więzień i aresztów w całym kraju doprowadzono 15 osób, w tym obywateli Rosji; Węgier i Chorwacji.

W całym kraju w sądach odbywały się też posiedzenia w sprawie zastosowania tymczasowego aresztowania. Na siedem wniosków w czterech  areszt zastosowano (trafiło do niego trzech Polaków i Chorwat), a trzech wniosków nie uwzględniono.

– Najwięcej pracy do tej pory w stolicy miał Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście – informuje Stanisław Chmielewski, wiceminister sprawiedliwości. I podaje, że w 60 sprawach zapadły wyroki (57 skazujących i trzy uniewinniające). Najsurowszy wyrok, jaki zapadł w pierwszych dniach Euro 2012, to półtora roku  pozbawienia wolności (bez zawieszenia). Najwięcej było jednak wyroków skazujących na więzienie, ale z warunkowym zawieszeniem.

Niewiele w tym czasie było wykroczeń. Resort sprawiedliwości odnotował ich tylko 16, z czego 14 udało się zakończyć wyrokiem.

Sprawy dotyczyły dwóch obywateli rosyjskich, Irlandczyka, Hiszpana; pozostali to Polacy. Wykroczenia były niewielkiego kalibru, np. Rosjanie zostali ukarani za niewykonywanie poleceń służb porządkowych.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr