Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmie się w czwartek likwidacją sądów. Rozpozna połączone wnioski: grupy posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Krajowej Rady Sądownictwa. Rozprawie będzie  przewodniczył  Andrzej Rzepliński, prezes TK;  sędzią sprawozdawcą będzie  Marek Kotlinowski.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Jarosława Gowina na początku października 2012 r. od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych z etatami do dziewięciu orzekających sędziów zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe – cywilne, karne, rodzinne i nieletnich oraz ksiąg wieczystych – sąsiednich, większych jednostek.

W reakcji na zapowiedzi tych zmian we współpracy z PSL powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Po burzliwych pracach w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projekt jest prawie gotowy do drugiego czytania w Sejmie.

Jeszcze w 2012 r. do Trybunału Konstytucyjnego trafiły dwa wnioski: grupy posłów PSL oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Oczekują odpowiedzi na pytanie, czy minister sprawiedliwości, który znosi sądy lub je tworzy, powinien to robić w rozporządzeniu czy w ustawie. W Sądzie Najwyższym, do którego odwoływali się sędziowie niezadowoleni z decyzji o przeniesieniu do większego sądu, czeka też ponad 290 skarg sędziów, którym minister po likwidacji odmówił przeniesienia na inne miejsce. Sąd najwyższy na razie skargi odracza. Czeka na wyrok TK.