Krajowa Rada Sądownictwa podjęła wczoraj uchwałę w sprawie dorabiania sędziów. Chodzi o dodatkowe zajęcia, np. dydaktyczne, których podejmują się sędziowie. Jedni prezesi sądów zezwalają im na taką działalność, ale każą brać na dzień wykładów dzień wolny. Inni nie wymagają urlopu.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zwróciło się do Krajowej Rady Sądownictwa, by ta ostatecznie przesądziła, jak być powinno.

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła wczoraj stanowisko w tej sprawie. Dostrzega znaczenie wykładów profesjonalnych ekspertów, ale twierdzi, że nie wszystko jest dzisiaj jasne. W związku z tym jest zdania, że kwestia wykonywania przez sędziów dodatkowych obowiązków wymaga odpowiedniego uregulowania w przepisach prawa o ustroju sądów powszechnych (usp) albo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W czym rzecz? Chodzi  miedzy innymi o wprowadzenie systemu okresowych delegacji do wykonywania obowiązków dydaktycznych. Obowiązujący art. 77 § 2a usp niedostatecznie rozwiązuje ten problem. Długotrwała nieobecność sędziów w macierzystych sądach spowodowana zajęciami dydaktycznymi w szkole dezorganizuje pracę tych sądów. Problemu tego nie można jednak rozwiązywać poprzez żądanie od sędziów wykorzystania na cele dydaktyczne urlopu wypoczynkowego. Stan ten wymaga podjęcia odpowiedniej inicjatywy legislacyjnej.