Dyrektora powołuje się w sądzie rejonowym, w którym orzeka co najmniej dziesięciu sędziów – taki zapis w ustawie o ustroju sądów powszechnych chcą wprowadzić posłowie PO. A to oznacza, że każdy sąd w kraju będzie miał zapewnionego ustawą dyrektora. Projekt właśnie wpłynął do Sejmu. Nowela gwarantuje też dyrektorom prawo do nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i dodatku stażowego. Pieniądze na wprowadzenie zmian są zagwarantowane w ustawie budżetowej na 2013 r. – zapewnia „Rz" poseł Michał Szczerba, przedstawiciel wnioskodawców. Pieniądze nie są małe, bo pensje dyrektora minister sprawiedliwości określił w widełkach od 4,5 tys. zł do 11 tys. zł miesięcznie.
Pewna posada
Od 1 stycznia 2013 r. za sprawą noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych ruszył proces oddawania władzy w sądzie. Teraz nie prezesi sądów, ale dyrektorzy są odpowiedzialni za sprawne funkcjonowanie infrastruktury oraz personel pomocniczy. Pierwotnie w ustawie zapisano, że powołuje się ich w sądach, w których orzeka minimum 15 sędziów. W mniejszych tylko za zgodą ministra sprawiedliwości. Jak sprawdziliśmy, minister takiej zgody (czasowo) udzielił i dziś dyrektorzy są już we wszystkich 242 sądach rejonowych w kraju (w tym i tych o obsadzie od 10 do 14 sędziów). Posłowie PO, chcąc uniezależnić sądownictwo od decyzji ministra, proponują zapisać w ustawie jako pewnik, że dyrektorzy będą pracować w każdym, nawet najmniejszym sądzie.
– To absurd – ocenia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i zapewnia, że powodem zmiany jest chęć resortu sprawiedliwości do wprowadzenia swoich ludzi do każdego sądu. – Przecież to minister powołuje i odwołuje dyrektora-menedżera każdego sądu – przypomina.
Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości, uważa, że są oni potrzebni nawet w małych sądach.
– Ci dyrektorzy już pracują, więc i pieniądze dla nich są zarezerwowane w budżecie – wyjaśnia „Rz". Za potrzebną uważa też drugą zmianę: przyznanie dyrektorom pełni praw pracowniczych, czyli nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i dodatku służbowego.