Wczoraj Trybunał Konstytucyjny wydał interpretacyjny wyrok w sprawie zachowania terminu na złożenie skargi kasacyjnej przez osoby, którym przyznano pełnomocnika z urzędu. Nie dopatrzył się niekonstytucyjności art. 87 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Należy go jednak rozumieć w ten sposób, że kiedy termin na wniesienie skargi kasacyjnej nie zostanie dochowany z powodu ubiegania się o prawo pomocy, przyczyna spóźnienia ustaje z dniem, w którym pełnomocnik rzeczywiście może sporządzić i złożyć skargę kasacyjną (sygnatura akt: SK 17/12).

Orzeczenie korzystnie wpłynie na sytuację skarżących. Chodzi o to, że skargę kasacyjną musi sporządzić profesjonalny pełnomocnik. Procedura ustanowienia pełnomocnika z urzędu w ramach prawa pomocy bywa czasochłonna. Do tej pory sądy administracyjne uważały, że na sporządzenie skargi kasacyjnej, wniosku o przywrócenie terminu i ich złożenie ma on siedem dni od doręczenia mu pełnomocnictwa. To bardzo mało, zwłaszcza w sprawach skomplikowanych. Często więc termin był przekraczany, a skarga odrzucana.

Zdaniem Trybunału siedmiodniowy termin liczy się od chwili, gdy pełnomocnik z urzędu ma realną możliwość sporządzenia skargi. Ustawodawca pilnie powinien rozważyć m.in. wprowadzenie ustawowego zawieszenia biegu terminu na wniesienie skargi kasacyjnej na czas procedury udzielania pomocy prawnej. Wyrok jest ostateczny.