Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie negocjacje z Pocztą Polską w sprawie świadczenia usług w pocztowym systemie E-listonosz. Projekt zakłada zastąpienie formularza papierowego elektronicznym.
Dzięki temu odbiorca otrzymujący wezwanie z sądu będzie mógł złożyć swój podpis na ekranie tabletu, w który zostanie wyposażony listonosz, dzięki czemu informacja o odebraniu pisma zostanie natychmiast wysłana do sądu. Pojawienie się sprawy na wokandzie jest możliwe na przykład w momencie dotarcia do świadka zawiadomienia o rozprawie i złożenie przez niego podpisu, który musi otrzymać sąd. Brak złożonego podpisu automatycznie wyklucza prowadzenie rozprawy. Papierowe formularze wydłużają czas oczekiwania na rozprawę nawet o dwa miesiące.
Z pytaniem czy w najbliższej przyszłości Ministerstwo Sprawiedliwości planuje rozszerzyć działalność E-listonosza na wszystkie placówki Poczty Polskiej skierowali w interpelacji posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha.
Odpowiadający na interpelację wiceminister Wojciech Węgrzyn poinformował, że w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace zmierzające do wdrożenia systemu elektronicznego potwierdzenia odbioru (EPO) na terenie całego kraju. W tym roku planowane jest wdrożenie systemu w sądach apelacji białostockiej.
Węgrzyn przypomniał, iż z punktu widzenia obowiązujących regulacji prawnych Poczta Polska S.A. jest tylko jednym z kilku podmiotów działających na rynku usług pocztowych. Poczta Polska do końca tego roku jest operatorem obsługującym sądy w zakresie doręczeń sądowych, natomiast operator na kolejne dwa lata (2014–2015) zostanie wyłoniony w trakcie procedury dotyczącej zamówień publicznych.