W czerwcu br. Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w Warszawie zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o opracowanie projektu, który nazwał Kodeksem Dobrych Praktyk Nadzorczych.
W odpowiedzi Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, iż nie posiada umocowania do opracowania Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzorczych, jak również przeprowadzenia wewnętrznego audytu sądów dotyczących ich wewnętrznego funkcjonowania.
W związku z powyższym Zarząd SSP „Iustitia" podjął uchwałę, w której zawarł postulaty skierowane do Krajowej Rady Sądownictwa, a dotyczące kwestii praktyk nadzorczych.
Stowarzyszenie sędziów zwróciło się do KRS o:
- zarządzenie i przeprowadzenie lustracji i / lub wizytacji sądów w zakresie sprawowania nadzoru administracyjnego nad ich działalnością administracyjną przez prezesów i inne osoby sprawujące w nich funkcje – ze szczególnym uwzględnieniem tych sądów, w których wydawane są zarządzenia nadzorcze o charakterze ogólnym – w tym dołączone do uchwały Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w Warszawie z 6 czerwca 2013 r. – art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) w zw. z art. 37b § 2 i nast. ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 427 z późn. zm.);