Reklama
Rozwiń

Zasady wyłączanie sędziego w Trybunale Konstytucyjnym

W najbliższy czwartek Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną dotyczącą zasad wyłączenia sędziego.

Publikacja: 10.04.2015 11:41

Zasady wyłączanie sędziego w Trybunale Konstytucyjnym

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski

Chodzi o art. 40 § 1 pkt 7 Kodeksu postępowania karnego, a dokładniej ograniczenie wyłączenie sędziego z mocy samej ustawy tylko do tych spraw, w których brał udział w wydaniu orzeczenia, które zostało uchylone, umożliwiając kilkukrotne orzekanie przez tego samego sędziego w danej sprawie w drugiej instancji.

Skargę w tej sprawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego mężczyzna, którego Prokurator Wojskowej Prokuratury Garnizonowej oskarżył o to, że dopuścił się dwóch przestępstw. Wojskowy Sąd Okręgowy uniewinnił go. Wyrok ten został zaskarżony apelacją wniesioną przez prokuratora Wojskowej Prokuratury. Sąd Najwyższy uwzględniając apelację uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Wojskowemu Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania. Sąd ten postępowanie karne warunkowo umorzył, wyznaczając oskarżonemu okres próby. Zobowiązał go również do uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej a także pokrycia kosztów sądowych. Apelację do tego wyroku złożył obrońca oskarżonego. Sąd Najwyższy, działając jako sąd II instancji utrzymał w mocy zaskarżony wyrok, a kosztami sądowymi postępowania odwoławczego obciążył oskarżonego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono