System e-nominacje: sędziowie mają dość zapewnień ministra

Krajowa Rada Sądownictwa wzywa ministra sprawiedliwości do niezwłocznego podjęcia prac, które zapewnią sprawne działanie systemu e-nominacje.

Aktualizacja: 01.06.2015 08:55 Publikacja: 01.06.2015 07:55

System e-nominacje: sędziowie mają dość zapewnień ministra

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Okazuje się, że z powodu wadliwego działania systemu teleinformatycznego Krajowa Rada Sądownictwa może zostać pozbawiona możliwości wykonywania konstytucyjnych obowiązków.

1 października 2014 r. zmieniła się procedura nominacyjna. Powszechne stało się korzystanie z drogi elektronicznej. Kandydat zakłada konto w internecie. Po zalogowaniu się do systemu odbiera kierowane do niego informacje oraz tworzy i przesyła dokumenty. Zdaniem KRS system się zawiesza. Kiedy kończy się termin konkursu, pojawia się problem, bo konkretnej osobie zostaje ograniczone prawo do udziału w nim.

Uwagi w sprawie działania systemu były już wielokrotnie zgłaszane Ministerstwu Sprawiedliwości. Twierdziło jednak, że na bieżąco monitoruje i usuwa usterki.

„Tymczasem mimo monitów system wciąż nie funkcjonuje prawidłowo, przez co uniemożliwia sprawne prowadzenie procesu nominacyjnego" – pisze KRS do ministra. Jako przykład podaje sytuację, w której po zaopiniowaniu kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne i wprowadzeniu jego opinii do systemu nie odnotowuje on tego faktu, a zgłoszenia i pozostałe dokumenty nie są przekazywane do KRS.

Zdaniem rady to niejedyny przypadek złego działania systemu. Takie sytuacje zaś znacznie utrudniają proces nominacyjny, powodują przewlekłość postępowania, pogarszając i tak już trudną sytuację kadrową sądów. KRS wzywa więc ministra do niezwłocznego podjęcia prac, które zapewnią sprawne działanie systemu.

Do tej pory ministerstwo było zadowolone z jego funkcjonowania. Podawało, że w ostatnich miesiącach procedura nominacyjna sędziów online przyspieszyła czterokrotnie. Optymistyczne dane potwierdzać miały liczby. W czerwcu 2013 r. wakatów do obsadzenia było 575, w grudniu 2014 r. – już 486.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne