Reklama
Rozwiń

HPFC: Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym?

We wtorek Komitet Helsiński w Polsce, Rada oraz Zarząd HFPC wydały wspólne oświadczenie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Aktualizacja: 31.01.2017 15:54 Publikacja: 31.01.2017 15:43

Marta Bogacz

Marta Bogacz

Foto: Fotorzepa

Jak w nim czytamy „trwający w Polsce od 2015 r. kryzys konstytucyjny osiągnął punkt krytyczny", a „dopuszczenie do orzekania osób wybranych na stanowiska sędziów bez ważnej podstawy prawnej oraz wybór Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z naruszeniem przepisów ustawy stawia pod znakiem zapytania możliwość wykonywania przez Trybunał jego ustrojowych funkcji. W systemie ochrony praw człowieka powstanie poważna luka".

Sygnatariusze oświadczenia zwracają uwagę, że jednym z elementów z zapoczątkowanego w 2015 r. kryzysu konstytucyjnego był spór o wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu 2015 r. rządząca większość dokonała wyboru trzech sędziów TK bez ważnej podstawy prawnej. Sędziowie zostali wybrani na miejsce sędziów wybranych przez poprzednią rządzącą większość w październiku 2015 r. Trójka sędziów wybranych w październiku 2015 r. nie została zaprzysiężona przez Prezydenta. Z kolei trójkę sędziów wybranych w grudniu 2015 r. bez ważnej podstawy prawnej Prezydent zaprzysiągł niemal od razu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono