Komisja dobrych projektów - komentuje Maciej Bobrowicz

Jeśli ktoś chce reformować wymiar sprawiedliwości, musi to robić razem z nami, a nie przeciwko nam. Wiemy bowiem doskonale, co nas boli, czego nam brakuje, co nas denerwuje i co chcielibyśmy zmienić – przekonuje szef radców prawnych.

Publikacja: 25.05.2017 07:54

Maciej Bobrowicz

Maciej Bobrowicz

Foto: tv.rp.pl

Kongres Prawników Polskich zakończył się potrójnym sukcesem. Po pierwsze – potrafił zgromadzić półtora tysiąca radców prawnych, adwokatów, sędziów, notariuszy, komorników, prokuratorów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Po drugie – pojawili się na nim najwybitniejsi przedstawiciele świata prawniczego. Po trzecie – jego rezultatem będzie powołanie Społecznej Komisji Legislacyjnej. Kiedy miesiąc temu przedstawiałem koncepcję jej powołania współorganizatorom kongresu, zyskała od razu aprobatę. Przy ministrze sprawiedliwości funkcjonowały dwie komisje legislacyjne: prawa karnego i cywilnego. Funkcjonowali w nich głównie teoretycy prawa, którzy tworzyli projekty legislacyjne. Obie komisje zostały zlikwidowane w 2015 roku. Powstałą pustkę wypełni więc nowa komisja. Co ważniejsze wypełni ją w sposób pełny. W skład komisji społecznej wejdą bowiem nie tylko teoretycy, ale praktycy prawa. To my radcy prawni, adwokaci i sędziowie na co dzień stosujemy prawo, to my widzimy bolączki wymiaru sprawiedliwości, które dotykają najbardziej obywateli. Wreszcie to my możemy wskazać, co zmienić, by Temida była efektywna.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama