Reklama
Rozwiń

Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach przeciwko zmianom kadrowym w sądach

Stanowczy sprzeciw wobec arbitralnego, sprzecznego z konstytucyjną zasadą trójpodziału władzy odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych wyraziło Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Sędziowie zwrócili się też do prezydenta, by wycofał z Sejmu swoje projekty ustawy o SN i KRS, do posłów zaś – o odrzucenie tych projektów.

Publikacja: 01.12.2017 17:01

Apelacja katowicka należy do jednej z trzech największych w kraju i obejmuje swoją właściwością obsz

Apelacja katowicka należy do jednej z trzech największych w kraju i obejmuje swoją właściwością obszar o największym zagęszczeniu ludnością, co  bezpośrednio wpływa na ilość spraw.

Foto: materiały prasowe

Zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach podjęło dzisiaj cztery uchwały. Pierwsza dotyczy wynagrodzeń pracowników sądów wspomagających pion orzeczniczy wymiaru sprawiedliwości m.in. urzędników, asystentów i kuratorów sądowych. W ocenie Zebrania Sędziów ich wynagrodzenia od wielu lat nie spełniają postulatu godziwości, o jakim mowa w art. 13 Kodeksu pracy.

Śląscy sędziowie zwrócili się do Ministra Sprawiedliwości o opracowanie projektu planu dochodów i wydatków sądów powszechnych na rok 2018, który uwzględniałby pilną potrzebę podwyższenia wynagrodzeń pracowników sądów "stosownie do rodzaju, ilości oraz jakości świadczonej przez nich pracy, a także kwalifikacji niezbędnych do jej wykonywania. Plan powinien też uwzględniać konieczność uruchomienia ścieżek awansu zawodowego w sądach, które obecnie są blokowane przez brak środków na wynagrodzenia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono