Pierwsze efekty frankowej uchwały SN

Podjęta po trzech latach czekania uchwała frankowa Izby Cywilnej SN przynosi pierwsze widoczne efekty. I to za sprawą aktywnych merytorycznie działań sędziów.

Publikacja: 05.06.2024 04:30

Pierwsze efekty frankowej  uchwały SN

Foto: Adobe Stock

Już trzeciego dnia w pierwszej sprawie frankowej po tej uchwale jej tezy zajęły połowę uzasadniania wyroku Sądu Najwyższego, i pewnie skróciły także sędziom pracę nad tą sprawą. Można też przypuszczać, że tak będzie w wielu sprawach frankowych prowadzonych w całej Polsce.

Jest też drugi pozytywny efekt tej uchwały, który może ograniczyć wyłączenia sędziów frankowiczów z tych spraw. W jednej z najnowszych spraw sędzia Izby Cywilnej SN sam wystąpił nie po raz pierwszy zresztą z wnioskiem o jego wyłączenie z orzekania w sprawie frankowej, gdyż jest stroną umowy pożyczki indeksowanej do franka i w jego ocenie jego udział w sprawie, która dotyczy kredytu frankowego, może stwarzać w odbiorze zewnętrznym uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w orzekaniu. A orzeczenie wydane nawet w jednostkowej sprawie wpływać może na praktykę stosowania prawa w tych sprawach i na orzecznictwo sądów powszechnych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja