Komisja śledcza to nie debata polityczna

Usytuowanie komisji śledczej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje na doniosłość tej instytucji w polskim systemie ustrojowym.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Komisja śledcza to nie debata polityczna

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 111 Konstytucji RP Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy. Tryb działania komisji określa ustawa.

Rolę komisji śledczej opisał precyzyjnie Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 kwietnia 1999 r. wydanym w sprawie o sygn. akt K 8/99, wskazując m.in., iż komisja śledcza jest jedną z form kontroli parlamentarnej w większości państw demokratycznych, bez względu na przyjęty system rządowy. Komisje śledcze określa się w literaturze jako organy pomocnicze, powoływane do kontroli rządu i administracji w drodze samodzielnego ustalenia faktycznego obrazu działalności egzekutywy, a w szczególności ustalenia odpowiedzialności za zachodzące w tej dziedzinie nieprawidłowości.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów