Piotr Pałka: Obiecanki cacanki, czyli jak rozliczać polityków z deklaracji wyborczych

Polityków można podać do sądu za niedotrzymanie obietnic wyborczych.

Publikacja: 12.04.2023 11:05

Piotr Pałka: Obiecanki cacanki, czyli jak rozliczać polityków z deklaracji wyborczych

Foto: Adobe Stock

Na podstawie obowiązujących przepisów prawa można skutecznie dochodzić od polityków spełnienia ich obietnic wyborczych. W tym wypadku powinna mieć zastosowanie instytucja przyrzeczenia publicznego, o której mowa w art. 919 kodeksu cywilnego. Przyrzeczenie publiczne polega bowiem na tym, że kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.

Nie można więc z góry wykluczyć uznania przyrzeczenia publicznego mającego charakter obietnic przedwyborczych za oświadczenie woli. Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń co prawda odmówił cech przyrzeczenia publicznego obietnicy polityka w sprawie dokonania na rzecz obywateli przysporzenia majątkowego, złożonej w trakcie kampanii wyborczej (uchw. SN z 20 września 1996 r., III CZP 72/96, OSNC 1997), ale do orzeczenia tego zgłoszono w nauce prawa liczne glosy krytyczne wskazujące słusznie, że każdorazowo należy oceniać oświadczenie i dokonywać jego wykładni. Nie możemy zapominać, że w naszym ustawodawstwie nie mamy do czynienia z systemem precedensów, nawet jeżeli orzeczeniom zaczyna się przypisywać prawotwórczą rolę.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?