Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.06.2019 11:48 Publikacja: 15.06.2019 11:39
Foto: materiały organizatora, Jacek Poremba
Foto: materiały organizatora, Andrzej Świetlik
Foto: materiały organizatora, Tadeusz Rolke
Foto: materiały organizatora, Andrzej Tyszko
Foto: materiały organizatora, Tomek Sikora
Niespełna rok po śmierci Kory (rocznica mija 28 lipca) przypomniane zostaną zdjęcia wokalistki z lat 1982-2017 – najwięcej z lat 80. - To był dla niej czas „przymierzania się do siebie” czyli szukania swojego artystycznego wizerunku – wyjaśnia Andrzej Wajs, kurator wystawy. – Zaczęła wtedy współpracować z wieloma świetnymi fotografami jak np. Tadeusz Rolke, który zrobił jej trochę nieoczywistych, pięknych zdjęć. Na jednym z nich, na którym prezentuje się w płaszczyku – nie jest jeszcze divą, którą znamy z późniejszych ikonicznych zdjęć. O to właśnie chodziło, żeby pokazać Korę z czasu – zanim stała się tym, kim ją pamiętamy. Nie chcieliśmy zdjęć, które wszyscy znają z milionów powtórzeń. Wybraliśmy np. fantomowe zdjęcie Andrzeja Świetlika, na którym praktycznie jej nie widać - jest zamazana, w przejściu. W późniejszych latach Kora coraz śmielej i bardziej zdecydowanie ingerowała w tworzenie swojego wizerunku – mówiąc jak ma wyglądać - właściwie sama się fotografowała. Na wystawie będzie można zobaczyć Korę sfotografowaną także przez: Tomasza Sikorę, Jacka Porembę, Andrzeja Tyszkę, Woody Ochnio. Z ich niezwykle obszernych archiwów dotyczących Kory, wybranych zostało około 40 zdjęć.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje ponad 130 dzieł, głównie antycznych rzeźb, odwołując się...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Ogrodach Królewskich na Wawelu pozwala spojrzeć na twórczość artystki z no...
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysię...
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – p...
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w S...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas