Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.07.2020 07:27 Publikacja: 18.07.2020 07:24
Judyta odcinająca głowę Holofernesowi - Caravaggio
Był jednym z najważniejszych twórców wczesnego baroku, współtwórcą malarstwa rodzajowego. Tworzył nowatorskie dzieła o tematyce religijnej o ciemnych tłach, intensywnym kolorycie, kontrastowym światłocieniu. Wywarł istotny wpływ na malarstwo europejskie. Zainicjowany przez Caravaggio styl zwany jest caravaggionizmem.
Naprawdę nazywał się Michelangelo Merisi. Urodził się 29 września 1571 roku w Mediolanie. Był synem majstra budowalnego i zarządcy na dworze, markiza Francesca I Sforzy. Gdy miał 6 lat w epidemii dżumy stracił ojca, dziadka i stryja. Edukację Caravaggio rozpoczął w Mediolanie, dokąd powrócił w roku 1584 mając lat 13. Najął się do pracowni lombardzkiego malarza Simone Peterzano i już około połowy lat 90. powstawały jego w pełni dojrzałe i nowatorskie prace Prawdopodobnie w roku 1592 przybył do Rzymu. Na zmianę malował i wiódł bujne życie towarzyskie. Był skłonny do burd – zachowały się akta sądowe, w których nie jest pozytywnym bohaterem. Nie ruszał się z domu bez broni. I uwodził swoją sztuką. Kiedy jeden z kardynałów zachwycony jego obrazem „Wróżenie z ręki” zaprosił go do swojej rezydencji, gdzie wielu artystów rozwijało swoje talenty – zdawało się, że los malarza będzie już tylko się polepszał. Ale Caravaggio wciąż żył w napięciu pomiędzy sukcesem i rozpaczą, między sacrum i profanum i te wszystkie rozdarcia przelewał na płótna. Tak opisywał obraz „Męczeństwo św. Mateusza” Simon Schama, brytyjski historyk sztuki: „Odziera scenę z jej odległości i powagi. Maluje to, co dobrze zna - brutalną napaść w ciemnej uliczce. Przerażenie, chaos, histeria… Postaci wirują w nieopanowanym ruchu. To scena namalowana tak, jakby rzucił na nią okiem ktoś uciekający w popłochu. Tak właśnie namalował siebie Caravaggio. Drżenie, migotliwe światło, mocny chwyt, urywane słowa i krzyk. Pośrodku tej szalonej akcji jest jeden stały punkt, zalany światłem tak, że nie sposób go przeoczyć – nagi napastnik, zadający cios… Caravaggio stawia grzesznika, nie świętego w oku wirującego cyklonu”...
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje ponad 130 dzieł, głównie antycznych rzeźb, odwołując się...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Ogrodach Królewskich na Wawelu pozwala spojrzeć na twórczość artystki z no...
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysię...
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – p...
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w S...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas