To środowisko międzynarodowe, bo artyści pochodzą nie tylko z Niemiec, ale także z wielu innych krajów świata, m.in. z Włoch, Francji, Norwegii, Grecji, Wietnamu czy Meksyku. I to właśnie jest charakterystyczna cecha tego miasta od lat 90.
Zburzenie muru berlińskiego, zjednoczenie Niemiec i przeniesienie stolicy do Berlina przyniosły nie tylko głębokie polityczno- ekonomiczne przemiany. Ale także przeobraziły sztukę i architekturę. Berlin jest dziś jedną z głównych artystycznych stolic świata. Mieszka w nim obecnie 7000 plastyków i działa 470 galerii. Różnorodność i otwartość najlepiej określają te artystyczną ofertę.
Wystawa nosi tytuł „Future Perfect/Czas Przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec", bo organizatorzy mają ambicję mówić nie tylko o dniu dzisiejszym, ale i o kierunkach rozwoju.
„ Upadek muru berlińskiego i koniec myślenia w kategoriach bloków politycznych pociągnęły za sobą nie tylko globalizację świata ekonomicznego, lecz także zanik wielu europejskich wyobrażeń i myślowych schematów. Przyszłość to koncepcja emancypacyjna. Dlatego uznaliśmy, że ciekawie byłoby zastanowić się nad obietnicą przyszłości jako horyzontem myślowym. Jakie stanowiska zajmują artyści, obcując z tworzywem, formą, imaginacją, działaniem, narracją? Jakie są ich refleksje na temat przeszłości? Gdzie upatrują możliwości działania?" – tłumaczą kuratorzy pokazu Angelika Stepken i Philip Ziegler.