Nowe wpisy na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

W Sukiennicach w Krakowie uroczyście ogłoszono w piątek nowe wpisy na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Publikacja: 14.10.2016 13:32

Foto: materiały prasowe

Pod określeniem – niematerialne dziedzictwo kulturowe – kryją się ulotne tradycje, przekazy ustne, zwyczaje, rytuały obrzędy, ludowe widowiska i muzyka, rzemiosło, wiedza na temat wszechświata i przyrody oraz inne zjawiska przekazywane z pokolenia na pokolenia i tworzące naszą tożsamość. Krajowa lista jest natomiast dokumentacją dziedzictwa Polski, która realizuje postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 roku. Na krakowskiej Gali wręczono 12 decyzji ministra kultury o nowych wpisach.

Na liście znalazły się: język esperanto, umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, sokolnictwo, polskie tańce narodowe, uroczystości ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt, tradycyjna technika ludwisarska Felczyńskich w Taciszowie, przywołówki dyngusowe w Szymborzu, gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych, zabawkarstwo żywiecko-suskie, bartnictwo, perebory – nadbużańskie tradycje tkackie.

Każda z tych pozycji to temat na osobną opowieść. Na przykład instrument dęty zwany kozą lub dudami to element bardzo starej tradycji górali podhalańskich. Jego znajomość przekazywana jest co najmniej od XVI wieku. Ten instrument polifoniczny może zastąpić całą kapelę. Muzyka dudziarza z towarzyszeniem złóbcoków (gęśli) usłyszymy na halach pod Tatrami i podczas góralskich wesel. Niestety od lat 60. XX wieku gra na kobzie stała się umiejętnością zanikającą.

Ręczne hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej z kolei sięga XIX wieku. Kaszubskie artystki nadal zdobią tym haftem obrusy, serwetki, fartuszki, makaty, torby. Motywy kwiatowe (tulipany, rozety, koniczyny) występują zwykle w kolorach: odcieniach niebieskiego, oliwkowej zieleni, żółtym, czerwonym i czarnym.

Sokolnictwo ma bardzo długą tradycję. W Polsce od wczesnego średniowiecza ten rodzaj łowów należał do regaliów królewskich. Cieszył się wielkim zainteresowaniem władców, o czym świadczy średniowieczne prawo, nakazujące pod surową karą chronić gniazda sokołów (jest to jedno z najstarszych praw ochrony przyrody). Współcześni sokolnicy kultywują tradycję łowów z ptakami, odwołując się do historycznych wzorów. Ułożenie sokoła do łowów wymaga co najmniej paru tygodni wytężonej pracy.

Krajowa lista dziedzictwa niematerialnego liczy obecni 17 pozycji. Zainicjowano ją w 2014 roku, wpisując na początek: rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie oraz Procesję Bożego Ciała w Łowiczu. Tegoroczna gala zakończyła odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kultury pierwsze forum ekspertów z Chiny oraz Europy Środkowej i Wschodniej na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tym spotkaniu, którego inicjatorem były, uczestniczyli specjaliści z 17 krajów – z Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii i Macedonii (wszystkie są stronami Konwencji UNESCO z 2003 roku o tej tematyce).

Polskimi organizatorami Forum oraz gali w Krakowie są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem