Jest to kuratorski pomysł Barbary Piwowarskiej, który zwyciężył w konkursie pod patronatem MKiDN. Wystawę w Pawilonie Polskim organizuje Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.
Sharon Lockhart od ponad dwudziestu lat pracuje z lokalnymi społecznościami w Stanach i Europie. Polskę odwiedzała wielokrotnie i jest u nas znana z dużych wystaw m.in. na festiwalu „Czterech Kultur w Łodzi” i w CSW w Warszawie. Jej prace są też prezentowane w prestiżowych muzeach i galeriach na świecie, jak Museum of Modern Art (MoMA) i Solomon R. Guggenheim Museum, Kunstmuseum Luzern w Lucernie, Konsthall w Sztokholmie, Secession w Wiedniu, a także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), czy Biennale w Liverpoolu i Szanghaju.
- Jej działania można porównać na gruncie polskim do sztuki zaangażowanej Artura Żmijewskiego, czy poszukiwań Pawła Althamera – tłumaczyła podczas prezentacji projektu w Zachęcie kuratorka Barbara Piwowarska.. – Artystka wypowiada się w dwóch mediach – filmie i fotografii. Na Biennale w Wenecji przygotowuje film z udziałem wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku pod Warszawą.
Lockhart czerpie jednocześnie w swej pracy z inspiracji postacią Janusza Korczaka i powstałego z jego inicjatywy „Małego Przeglądu”, dodatku do dziennika „Nasz Przegląd”, ukazującego się w latach 1926-39 – demokratycznej platformy, oddającej głos dzieciom.
- Działaniami Sharon Lockhart interesuję się od 2007 roku – mówi „Rzeczpospolitej” Barbara Piwowarska - gdy podczas międzynarodowej artystycznej Rezydencji w Galerii Konika w Bytomiu zaproponowałam i zorganizowałam jej pierwszy pokaz w Polsce w Bytomskim Centrum Kultury.