Polska awangarda w Madrycie

150 prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego zaprezentuje wystawa, otwierana 25 kwietnia w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie

Publikacja: 23.04.2017 17:16

Znajdą się na niej rzeźby, kompozycje przestrzenne, rysunki, obrazy i projekty użytkowe tej pary wybitnych przedstawicieli awangardy, działających od lat 20. i 30. XX wieku do lat po II wojnie światowej.

Ekspozycja „Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Prototypy awangardy” powstała we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest pierwszą tak obszerną prezentacją ich dokonań za granicą. Prace pochodzą nie tylko ze zbiorów łódzkich, ale także Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Rosyjskiego Muzeum Państwowego w Petersburgu oraz polskich i zagranicznych zbiorów prywatnych.
Awangardowe zainteresowania Kobro i Strzemińskiego najpierw inspirował rosyjski konstruktywizm, a potem neoplastycyzm i niemiecki Bauhaus. Właśnie w dialogu z międzynarodowymi zjawiskami w europejskiej sztuce kształtowała się ich własna oryginalna twórczość i nowatorskie teorie, dotyczące rzeźby, malarstwa, architektury i projektowania

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce