Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców.Na ekspozycji „Światło” w warszawskim muzeum zobaczyć można nie tylko nagrodzone prace. 

 

 

Tematem wystawy jest „światło” ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Przez artystów rozumiane jest dosłownie, symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska, które wpływa na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości.

Artystów biorących udział w konkursie interesowało zarówno światło naturalne, pochodzące ze Słońca lub z Księżyca, jak i blask, który dawać może żarówka czy ekran smartfona. To światło stalo się dla niektorych twórców pretekstem do zajęcia się nim w kontekście aktualnych problemów społeczno-politycznych Polski i świata. 

W wielu pracach dostrzec można także szersze, filozoficzne spojrzenie na światło. Artyści nawiązywali do pełnych jasności sfer boskich, jak i do ciemnych, diabelskich mocy. Niektórzy z twórców do tematu podeszli też w sposób naukowy, prezentując zjawisko powstawania barw.

Grand Prix XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny zdobył Krzysztof Grzondziel (Polska), pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik (Polska), druga powędrowała do Mojmira Mihatova (Chorwacja). Trzecia nagroda trafiła do Wernera Rollowa z Niemiec. Wśród autorów prac zakwalifikowanych na wystawę znaleźli się także  m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria), Luc Vernimmen (Belgia).

Ekspozycję „Światło” oglądać można do 26 maja w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. 

Więcej informacji na stronie www.muzeumkarykatury.pl

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ