Oboje byli wyznawcami działania w sztuce. Ich twórczość objawiała się w poszukiwaniu nowych form, należeli do grona najbardziej wszechstronnych przedstawicieli awangardy.

Byli pionierami sztuki multimedialnej w Polsce. Swoim eksperymentalnym filmem, nakręconym w latach 30. wyprzedzili innych twórców sztuki nowych mediów o kilkadziesiąt lat. On zajmował się filmem, fotografią, pisał, ona malowała, ilustrowała, projektowała kostiumy i scenografie. Ponad 20 lat rysowała grubą kreską, cienkim piórkiem lub długopisem Ubu - odrażającego, głupiego i złego władcę.

Stworzył go Alfred Jarry, członek paryskiej bohemy, prekursor teatru absurdu, ekscentryk i zapalony cyklista. Główny bohater surrealistycznej sztuki „Ubu Król czyli Polacy" zagościł w komiksie Franciszki Themerson już w latach 50. Powstało 90 prac o szerokości metra. Komiks w wersji angielskiej wydany został w 1970 roku (artystka po wojnie zamieszkała w Anglii).

Od 22 lutego będzie można kupić jego pierwszą polską wersję w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wydawnictwo towarzyszy wystawie „Themersonowie i awangarda", którą w ms2 będzie można oglądać do 5 maja.