Tegoroczni laureaci graficznej prestiżowej nagrody Książka Roku, przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY (Stowarzyszenie Przyjaciół Książek dla Młodych), reprezentują właśnie typ autorskiej książki artystycznej, angażującej dziecko i dorosłego.
„Książę w cukierni" z ilustracjami Joanny Concejo i tekstem Marka Bieńczyka (Format) to wydawnictwo niezwykłe. Książkę rozwija się w sześciometrową wstęgę.
Ta opowieść o szczęściu, utrzymana w surrealistyczno-poetyckich klimatach, może się stać kultową książką dla wszystkich. Ma wspaniale narysowanych bohaterów: księcia o chłopięcej sylwetce i twarzy dorosłego mężczyzny, rozbrajającego nieporadnego potężnego niedźwiedzia, wiernego psa i czułą Kaktusicę. Każdy rozumie szczęście po swojemu. Książę zastanawia się nad jego ulotnością, a dla Kaktusicy ma ono smak napoleonki lub bajaderki...
– Bardzo zapaliłam się do niezwykłej formy książki, rozkładanej harmonijki, choć było to niełatwe wyzwanie – mówi „Rz" Joanna Concejo. – Znalazłam jednak rozwiązanie, po prostu użyłam innego języka, opowiadając obrazem jeszcze raz opisaną historię. A bohaterów rysowałam zwykłym ołówkiem i kredkami. Myślę, że w dobrej książce ilustracje powinny nieść niespodziankę i wywoływać zachwyt, żeby chciało się ją oglądać wielokrotnie.
Marta Ignerska stworzyła rewolucyjną, obrazkową: „Prawdziwą bajkę" do tekstu Mikołaja Łozińskiego (wydawnictwo Kultura Gniewu). Rewolucyjną, bo przygody podróżujących po Europie bohaterów ilustruje obrazami bliskimi abstrakcji. Wizualnie książka ma wiele odwołań do historii sztuki XX wieku, do Mondriana, Malewicza, minimal artu, op-artu, a wyróżnia ją indywidualny styl.