To z jego inicjatywy drzewo przed łódzką Akademią Muzyczną zaowocowało kolorowymi kaskami budowlanymi. Decyzją jury Cezary Bodzianowski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Katarzyny Kobro. Wyróżnienie odbierze w ms1 dziś o g. 18.00.
Cezary Bodzianowski jest jedną z bardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej. Mówi o sobie, że jest malarzem, jednak publiczności dał się poznać jako autor krótkich, dyskretnych działań, nietypowych sytuacji, aranżowanych najczęściej w przestrzeniach publicznych. Jego „zdarzenia" rozgrywają się na całym świecie: Berlinie, Paryżu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Mediolanie, Nowym Jorku, Meksyku oraz w Łodzi, mieście w którym mieszka. Artysta traktuje miasto jak wielką scenografię, a przypadkowi, nieświadomi niczego przechodnie stają się częścią jego jednoosobowego spektaklu. Swoje działania Bodzianowski planuje długo i starannie, a pomysły przychodzą do głowy same podczas spacerów i podróży artysty. W 2004 roku Bodzianowski został laureatem Paszportu Polityki za "fantazję i konsekwencję, za sztukę pogodną, bezinteresowną, wytrącającą nas z rutyny dnia powszedniego".
W kwietniu 2013 roku Muzeum Sztuki w Łodzi podjęło się pokazania szerokiej publiczności ulotnych działań Bodzianowskiego. Taka niecodzienna retrospektywa była możliwa dzięki dokumentacji fotograficznej i filmowej, której dokonuje zwykle Monika Chojnicka (żona artysty) - czasem jedyny świadek zdarzeń. Na wystawie można było oglądać ponad 25 prac artysty, które prezentowały różne strategie, jakimi posługuje się Bodzianowski w swojej grze z rzeczywistością.
Dzisiejszego wieczoru podczas wręczenia nagrody Cezary Bodzianowski zaprezentuje w ms1 swoją nową pracę, która powstała specjalnie na tę okazję. Zgromadzona publiczność będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć krótki film – dokumentację zdarzenia z udziałem artysty pt. „ Muralu, czy Ci nie żal", odnoszącego się do pejzażu miejskiego Łodzi. Pracę będzie można oglądać na parterze Muzeum Sztuki w Łodzi do 16 marca.
Pomysłodawcą idei Nagrody, jest Józef Robakowski (z początkowym udziałem Niki Strzemińskiej, córki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego). Od trzech lat Muzeum Sztuki w Łodzi ma zaszczyt być współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, które zostało stworzone jako samoistna inicjatywa środowiska artystycznego. Muzeum kultywuje zasadę, iż jurorami wskazującymi laureata zostają sami artyści.