Zdjęcia twórcy fotografii artystycznej udostępniła córka Danuta Saulewicz. Niektóre oglądamy po raz pierwszy.
Wystawa przedstawia wszystkie etapy twórczości Hartwiga – od realizmu i postimpresjonizmu przez fotografię bliską czarno-białej grafice do abstrakcjonizmu i zdjęć kolorowych. Od odwzorowywania rzeczywistości do swobodnej gry wyobraźni i tworzenia nowych obrazów.
– Organizujemy naszą wystawę 85 lat po pierwszym pokazie indywidualnym artysty – mówi kurator Grzegorz Rogiński. – Nie było tematu, którego Hartwig nie poruszałby w swoich fotografiach: krajobrazy, subtelne i tajemnicze akty, fotografia teatralna... Lista osiągnięć artystycznych i wystaw jest długa, podobnie jak lista prestiżowych kolekcji, w których znajdują się jego prace. Dość przypomnieć, że w roku 1975 w Padwie jego fotografie wzięły udział w wystawie prac dziesięciu najwybitniejszych fotografików świata „10 Great Art Photographers of FIAP".
Edwarda Hartwiga wyróżniała niewyczerpana pasja eksperymentatora. Rejestrował zmiany otaczającego świata i nurtów współczesnej fotografii. Z perspektywy czasu wyraźnie widać, że był prekursorem wielu zjawisk w sztuce fotografii. Najbardziej zdumiewa, że nie dysponując cyfrowymi technikami obróbki obrazu, osiągał bliskie jej efekty, łącząc elementy grafiki, malarstwa i fotografii. Tytuł wystawy „Zamglenia i kolory" kładzie nacisk na początkowy i finałowy etap zainteresowań artysty. Natomiast aranżacja wystawy – ze zdjęciami rozwieszonymi „piętrowo" na metalowych stelażach – tworzy mozaikę wszystkich jego poszukiwań.