Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.06.2015 15:44 Publikacja: 14.06.2015 13:00
6 zdjęć
ZobaczPanorama Racławicka
Foto: materiały prasowe
Wyjątkowe dzieło Jana Styki i Juliusza Kossaka trafiło do Wrocławia po wojnie w 1946, ale przez lata władze PRL-u nie wyrażały zgody na jej eksponowanie, by nie przypominało Polakom o Lwowie, gdzie pierwotnie była atrakcją. Mimo że już w 1967 roku, dzięki staraniom kolejnych komitetów społecznych, wzniesiono budynek, w którym dziś Panorama jest eksponowana, przez wiele lat rotunda stała niewykorzystana. Dopiero 14 czerwca 1985 roku Panorama Racławicka ponownie została udostępniona zwiedzającym. Ku pokrzepieniu serc Od tamtej pory jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Przez 30 lat dzieło obejrzało blisko 9 milionów widzów, wśród których byli również wyjątkowi goście, m.in. papież Jan Paweł II, Królowa Holandii Beatrix, Król Belgów Albert, Czesław Miłosz. Rocznie odwiedza ją około 300 tysięcy osób, aby podziwiać wspaniale malarsko odwzorowaną scenę bitwy pod Racławicami, która stała się symbolem walki Polaków o niepodległość. O Panoramie Racławickiej napisano już 47 prac magisterskich, doktoranckich i licencjackich.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie prezentuje ponad 130 dzieł, głównie antycznych rzeźb, odwołując się...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wystawa rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Ogrodach Królewskich na Wawelu pozwala spojrzeć na twórczość artystki z no...
Immersyjną wystawę „Dalí Cybernetics” w Warszawie, inspirowaną malarstwem artysty, obejrzało już ponad 35 tysię...
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – p...
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w S...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas