Aktualizacja: 11.07.2025 10:00 Publikacja: 22.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Osoba odpierająca atak na siebie nie ponosi odpowiedzialności karnej, ale też nie realizuje swego prawa do pozbawienia życia napastnika. Mamy tu do czynienia z wtórną dekryminalizacją czynu, a nie z jego pierwotną legalnością.
Dyskurs medialny wywołany sejmową debatą o prawnej liberalizacji ochrony życia doprowadził do wyeksponowania tezy, że nie ma prawa człowieka do aborcji (tak wypowiadali się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, profesorowie Andrzej Zoll i Adam Strzembosz). Teza ta wynika także wprost z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, chociażby w głośnej sprawie Alicji Tysiąc z 2007 r. (skarga nr 5410/03, pkt 104) lub sprawie Agaty z 2013 r. (P. i S. przeciwko Polsce, skarga nr 57375/08, pkt. 96). W tym świetle podnoszenie zarzutu wobec wymienionych osób, jakoby były to tylko ich osobiste opinie, i to wynikające wyłącznie z ich przekonań, a nie z prawa, są co najmniej nie na miejscu.
Cóż politycy zrobiliby bez zdolnych prawników, którzy w przepisach znajdą to, czego w nich nie ma – albo być nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dla dobra publicznej debaty warto, przedstawiając prawnika, wspomnieć, w którym kapeluszu występuje. Warto równi...
Etat dla adwokata? Dostrzegam argumenty natury bytowej, które skłoniły kolegów do próby zmian. Zakładam, że możn...
Wiele praw obywatelskich, którymi dziś się cieszymy, wywalczyły związki zawodowe czy szerzej – ludzie pracy. Nie...
Wolność ma swoją cenę. Warto o tym pomyśleć, wybierając profesję adwokata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas