Aktualizacja: 11.12.2024 12:26 Publikacja: 22.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Osoba odpierająca atak na siebie nie ponosi odpowiedzialności karnej, ale też nie realizuje swego prawa do pozbawienia życia napastnika. Mamy tu do czynienia z wtórną dekryminalizacją czynu, a nie z jego pierwotną legalnością.
Dyskurs medialny wywołany sejmową debatą o prawnej liberalizacji ochrony życia doprowadził do wyeksponowania tezy, że nie ma prawa człowieka do aborcji (tak wypowiadali się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, profesorowie Andrzej Zoll i Adam Strzembosz). Teza ta wynika także wprost z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, chociażby w głośnej sprawie Alicji Tysiąc z 2007 r. (skarga nr 5410/03, pkt 104) lub sprawie Agaty z 2013 r. (P. i S. przeciwko Polsce, skarga nr 57375/08, pkt. 96). W tym świetle podnoszenie zarzutu wobec wymienionych osób, jakoby były to tylko ich osobiste opinie, i to wynikające wyłącznie z ich przekonań, a nie z prawa, są co najmniej nie na miejscu.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Sukces trasy koncertowej The Eras Tour porównywany jest do szaleństwa, jakie towarzyszyło Beatlesom w latach 60. XX wieku. Taylor Swift nie tylko podbiła serca milionów fanów, ale także ustanowiła niespotykane dotąd rekordy.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
Sąd w Krakowie umorzył sprawę znanej aktywistki Katarzyny A., znanej jako "Babcia Kasia", która została oskarżona o ugryzienie policjanta podczas demonstracji z 2022 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas