Mateusz Machalski: Byle na stałe

TSUE: za toll manufacturing nie trzeba wystawiać faktur z VAT.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Mateusz Machalski: Byle na stałe

Foto: Adobe Stock

Toll manufacturing polega na tym, że zleceniobiorca ma do wykonania produkt, który wytwarza z powierzanych mu wcześniej materiałów i komponentów, na podstawie wyraźnych zaleceń i instrukcji zleceniodawcy. Często zleceniobiorca wykonuje dodatkowe czynności, które mają nieco uatrakcyjnić ofertę.

Tego rodzaju działalność była wielokrotnie przedmiotem sporów z organami podatkowymi o VAT. Usługa jest co do zasady opodatkowana w państwie siedziby. Jeśli zatem polski podatnik wystawia fakturę za usługę, to faktura ta nie zawiera polskiego VAT. Jeżeli jednak podatnik zagraniczny odbierający usługę dysponuje tzw. stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to usługodawca powinien wystawić fakturę z polskim VAT. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy fakt nabywania usługi toll manufacturingu może oznaczać powstanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kraju usługodawcy.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Fejki i bezbronność przepisów
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Rozmyślania w oczekiwaniu
Rzecz o prawie
Jan Michał Błeszyński: Cudze chwalicie, swego nie znacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie każdy zawód zaufania jest wolny
Rzecz o prawie
Elżbieta Chojna-Duch: Wirtualne słowa, realny problem