Anna Nowacka-Isaksson: Spór o zakaz palenia Koranu

Szwecja się spolaryzowała na tle niszczenia świętych ksiąg na demonstracjach.

Publikacja: 21.02.2023 09:11

Anna Nowacka-Isaksson: Spór o zakaz palenia Koranu

Foto: AdobeStock

Cały konflikt zaczął się od tego, że Rasmus Paludan, duński prawnik, który posiada także szwedzkie obywatelstwo, i przewodniczy skrajnie prawicowej partii Stram Kurs (Prosta Droga), w kwietniu 2022 r. organizował i zapowiadał demonstracje w szwedzkich miastach, gdzie spalił Koran lub zamierzał to zrobić. Jego akcje spowodowały zamieszki i ataki na policję. W styczniu Paludan wziął udział w demonstracji przed Ambasadą Turcji w Sztokholmie i podpalił święte pismo islamu.

Prowokacja przełożyła się na napięcia międzynarodowe. Prezydent Turcji Erdogan zagroził wszem i wobec, że dopóki Szwecja będzie zezwalała na palenie Koranu, to on nie ratyfikuje aktu akcesji kraju do NATO. W Turcji, w Tunezji i w innych krajach muzułmańskich protestowano przeciw akcjom Paludana, paląc szwedzkie flagi i portret ekstremisty. Szwecji grożono atakami i wzywano do bojkotu państwa.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Konsultacje, głupcze!
Rzecz o prawie
Maciej Zaborowski: Jak to z betonowaniem Trybunału Stanu było
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Gwałt - liczy się brak zgody
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Prawo karne niczym zamek Neuschwanstein
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: O sprawie Ewy Wrzosek, czyli tak trzymać, redaktorze!