Anna Nowacka-Isaksson: Szwecja zmienia konstytucję

Zmiana prawa o szpiegostwie zagranicznym może grozić wolności słowa.

Publikacja: 13.12.2022 11:54

Flaga Szwecji

Flaga Szwecji

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2023 r. szpiegostwo zagraniczne będzie nielegalne i wprowadzone do kodeksu karnego. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach karze ma podlegać ujawnianie poufnej informacji, która pojawi się w międzynarodowej współpracy Szwecji i może zaszkodzić w relacjach z innymi państwami i organizacjami, jak np. NATO i ONZ.

Poprawki do konstytucji dotyczą zmian w ustawie o wolności druku z 1776 r. i aktu o wolności wypowiedzi z 1991 r. Pierwszy wniosek w sprawie wprowadzenia ustawy powstał w 2013 r., następnie w 2016 r. Pięć lat później rząd Löfvena stwierdził, że szwedzkie prawodawstwo niedostatecznie chroni poufną informację wymienianą w międzynarodowej współpracy dotyczącej misji pokojowych i działań dotyczących bezpieczeństwa, w których Szwecja bierze udział. Teraz Komisja Konstytucyjna poparła projekt rządowy o „szpiegostwie zagranicznym”, na który głosowały wszystkie ugrupowania z wyjątkiem partii Lewicy i liberałów. Ponieważ chodzi tu o nowelizację konstytucji, musi zostać ona zatwierdzona przez dwa posiedzenia parlamentu z wyborami pomiędzy nimi. I to się właśnie stało. Tym razem liberałowie również głosowali za przyjęciem ustawy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Rzecz o prawie
Maciej Łuczak: IPN, czyli inaczej Instytut Promocji Nawrockiego
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Gwałcili, choć spali
Rzecz o prawie
Bartosz Bojarczyk: Izrael nie zauważyłby naszych sankcji
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Alternatywy ukryte w togach
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Nad TSUE jest jeszcze rozsądek
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?