Aktualizacja: 02.05.2025 20:18 Publikacja: 13.12.2022 11:54
Flaga Szwecji
Foto: Adobe Stock
Od 1 stycznia 2023 r. szpiegostwo zagraniczne będzie nielegalne i wprowadzone do kodeksu karnego. Oznacza to, że w pewnych okolicznościach karze ma podlegać ujawnianie poufnej informacji, która pojawi się w międzynarodowej współpracy Szwecji i może zaszkodzić w relacjach z innymi państwami i organizacjami, jak np. NATO i ONZ.
Poprawki do konstytucji dotyczą zmian w ustawie o wolności druku z 1776 r. i aktu o wolności wypowiedzi z 1991 r. Pierwszy wniosek w sprawie wprowadzenia ustawy powstał w 2013 r., następnie w 2016 r. Pięć lat później rząd Löfvena stwierdził, że szwedzkie prawodawstwo niedostatecznie chroni poufną informację wymienianą w międzynarodowej współpracy dotyczącej misji pokojowych i działań dotyczących bezpieczeństwa, w których Szwecja bierze udział. Teraz Komisja Konstytucyjna poparła projekt rządowy o „szpiegostwie zagranicznym”, na który głosowały wszystkie ugrupowania z wyjątkiem partii Lewicy i liberałów. Ponieważ chodzi tu o nowelizację konstytucji, musi zostać ona zatwierdzona przez dwa posiedzenia parlamentu z wyborami pomiędzy nimi. I to się właśnie stało. Tym razem liberałowie również głosowali za przyjęciem ustawy.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas