Reklama
Rozwiń

Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Postępowania dotyczące nakazu rozbiórki trwają latami. Bardziej się więc opłacają nielegalne roboty budowlane niż procedury.

Publikacja: 06.12.2022 04:00

Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną nowelizacją prawa budowlanego. Ma wejść w życie na początku 2023 r. Jej celem jest dalsze uproszczenie, przyspieszenie i pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. W 2022 r. uchwalono już kilka nowelizacji prawa budowlanego. Prawnikom, inżynierom budownictwa, architektom i organom coraz trudniej nadążyć za stale zmieniającym się prawem.

Opublikowany 3 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy) ma umożliwić m.in. budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 mkw. na podstawie jednolitej procedury, a także rozszerzyć katalog budów i robót budowlanych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, ale zgłoszenia, a także budów zwolnionych z uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Planowana jest dalsza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym utworzenie bazy projektów budowlanych oraz systemu do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Usprawnione mają zostać procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych i wprowadzone zmiany w odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Rzeczoznawstwo budowlane ma być przywrócone jako samodzielna funkcja techniczna.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Dobre wieści dla hejterów
Rzecz o prawie
Arkadiusz Krupa: Niezadowolenie ponad podziałami
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Myśląc o rozejmie Bożym
Rzecz o prawie
Robert Damski: O tym co spotyka komornika
Rzecz o prawie
Filip Tohl, Norbert Stachura: Zaangażowanie w urzędówki? Jako adwokaci bywamy nieracjonalni