Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Postępowania dotyczące nakazu rozbiórki trwają latami. Bardziej się więc opłacają nielegalne roboty budowlane niż procedury.

Publikacja: 06.12.2022 04:00

Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną nowelizacją prawa budowlanego. Ma wejść w życie na początku 2023 r. Jej celem jest dalsze uproszczenie, przyspieszenie i pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. W 2022 r. uchwalono już kilka nowelizacji prawa budowlanego. Prawnikom, inżynierom budownictwa, architektom i organom coraz trudniej nadążyć za stale zmieniającym się prawem.

Opublikowany 3 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy) ma umożliwić m.in. budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 mkw. na podstawie jednolitej procedury, a także rozszerzyć katalog budów i robót budowlanych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, ale zgłoszenia, a także budów zwolnionych z uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Planowana jest dalsza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym utworzenie bazy projektów budowlanych oraz systemu do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Usprawnione mają zostać procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych i wprowadzone zmiany w odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Rzeczoznawstwo budowlane ma być przywrócone jako samodzielna funkcja techniczna.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Wygodne buty poprzedników
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Śmierć polityczna Morawieckiego
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: SLAPP jest zły, ale zniesławianie też
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Maglowanie świadka Kaczyńskiego
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Obrona granicy tylko w granicach prawa
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą