Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Postępowania dotyczące nakazu rozbiórki trwają latami. Bardziej się więc opłacają nielegalne roboty budowlane niż procedury.

Publikacja: 06.12.2022 04:00

Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną nowelizacją prawa budowlanego. Ma wejść w życie na początku 2023 r. Jej celem jest dalsze uproszczenie, przyspieszenie i pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. W 2022 r. uchwalono już kilka nowelizacji prawa budowlanego. Prawnikom, inżynierom budownictwa, architektom i organom coraz trudniej nadążyć za stale zmieniającym się prawem.

Opublikowany 3 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy) ma umożliwić m.in. budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 mkw. na podstawie jednolitej procedury, a także rozszerzyć katalog budów i robót budowlanych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, ale zgłoszenia, a także budów zwolnionych z uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Planowana jest dalsza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym utworzenie bazy projektów budowlanych oraz systemu do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Usprawnione mają zostać procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych i wprowadzone zmiany w odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Rzeczoznawstwo budowlane ma być przywrócone jako samodzielna funkcja techniczna.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Hołownia zatęskni jeszcze za Witek
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Oto Sędzia Nowego Wzoru
Rzecz o prawie
Skorupka, Budnik, Pawłowicz: System kaucyjny - na zakupy pójdziemy z pustymi butelkami
Rzecz o prawie
Marcin Stoczkiewicz: Skończmy z prawną obstrukcją działań na rzecz klimatu
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Wyrok z owieczką w tle
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości