Aktualizacja: 24.08.2021 12:16 Publikacja: 24.08.2021 02:00
Foto: AdobeStock
Jedną z największych przeszkód w skutecznym zbawieniu świata przez prawników jest ich częste, niestety, oderwanie od realiów społeczno-gospodarczych analizowanej regulacji prawnej, a także godna podziwu wiara, że za pomocą aktów normatywnych da się naprawdę zmienić rzeczywistość, a nawet nagiąć prawa fizyki czy ekonomii. Ta przypadłość nie jest zresztą właściwa wyłącznie teoretykom prawa, lecz coraz częściej również jego praktykom (nie wyłączając sędziów). Szczególnie jest to widoczne w obszarze, który od kilku lat rozgrzewa emocje komentatorów z dziedzin prawa i ekonomii – tj. w o sporach związanych z kredytami indeksowanymi i denominowanymi do franka szwajcarskiego.
Kolejna instytucja państwa (Państwowa Komisja Wyborcza) stała się zakładnikiem nieustającej i coraz bardziej szkodliwej wojny PiS i PO.
Opinia publiczna uzależnia, czy doszło do naruszenia prawa, od przekonań osoby, która tego naruszenia miałaby dokonać.
Bez cienia przesady - tak trudno jak w minionym 2024 r. w sądach jeszcze nie było.
Chciałbym kiedyś zostać dyrektorem Muzeum Wózków Sądowych. Bo będzie to oznaczało, że papier w sądownictwie przeszedł do historii.
Naiwny wydaje się pomysł, by okres świąteczny był uznanym w prawie międzynarodowym czasem zawieszenia działań wojennych. Może jednak warto wypowiadać marzenia.
Projekt przepisów umożliwiających sądom szybsze rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego ma być przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale 2025 r. W poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło szczegóły projektu.
Dostawcę można uznać za producenta, jeżeli jego nazwa jest zbieżna ze znakiem towarowym umieszczonym na produkcie przez producenta. W celu zapewnienia ochrony konsumenta odpowiedzialność solidarna dostawcy i faktycznego producenta wadliwego produktu może powstać nawet wtedy, gdy dostawca sam nie umieścił swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego na tym produkcie.
Rekordowa liczba Polaków ogłosiła w minionym roku upadłość konsumencką. To aż 21,2 tys. osób. Z roku na rok przybywa bankructw osób fizycznych. Czym jest upadłość konsumencka? W jakich przypadkach można ją ogłosić?
Po słabym 2023 r., w którym polska gospodarka otarła się o recesję (wzrost o 0,1 proc.), rok 2024 był już dużo lepszy – szacunki ekonomistów wskazują, że urośliśmy o około 2,8 proc. Rok 2025 ma przynieść jeszcze szybszy wzrost.
Od soboty 28 grudnia wszystkie nowe urządzenia, takie jak telefony, tablety czy głośniki w Polsce muszą mieć gniazdo ładowania USB typu C.
Kolejne zbagatelizowanie problemu związanego z ochroną konsumentów będzie skutkowało dalszymi procesami banków z konsumentami – ostrzega rada prawny Wojciech Bochenek w odpowiedzi na nasz tekst.
Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.
Paczki pocztowe i kurierskie to popularna forma przesyłania najróżniejszych produktów. Przed nadaniem paczki warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można w ten sposób wysyłać. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można przesyłać pocztą i kurierem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas