Od 9 października wszystkie nowo zakładane plomby muszą być światło- i chemioutwardzalne. W życie weszło bowiem rozporządzenie ministra zdrowia zakładające wycofanie tzw. czarnych plomb.
Dotychczas plomby inne niż amalgamatowe przysługiwały dorosłym tylko w zębach widocznych (od trójki do trójki). Nie dotyczyło to kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci i młodzieży. Każdy inny pacjent, który chciał mieć nowoczesną plombę, musiał za nią zapłacić z własnej kieszeni.
Czytaj więcej
Jest długo wyczekiwane rozporządzenie ministra zdrowia. Gabinety stomatologiczne od października...
Plomby amalgamatowe są trwalsze niż kompozytowe, mogą przetrwać do 30 lat, ale od dawna mówi się też o ich potencjalnej szkodliwości. Największym zarzutem, jaki stawiany jest plombom amalgamatowym, jest ich toksyczność spowodowana uwalnianiem rtęci. Dotyczy to zwłaszcza wypełnień starego typu, znanych też jako amalgamaty z fazą gamma 2. Drugi rodzaj wypełnień amalgamatowych jest wolny od fazy gamma 2 (nie uwalnia rtęci i nie zagraża zdrowiu). Ten drugi rodzaj plomb amalgamatowych jest w Polsce stosowany obowiązkowo od 2013 roku.
Szacuje się, że nawet 20 proc. wszystkich stosowanych wypełnień amalgamatowych na świecie zakładanych jest właśnie w Polsce.