Od 9 października wszystkie nowo zakładane plomby muszą być światło- i chemioutwardzalne. W życie weszło bowiem rozporządzenie ministra zdrowia zakładające wycofanie tzw. czarnych plomb.

Dotychczas plomby inne niż amalgamatowe przysługiwały dorosłym tylko w zębach widocznych (od trójki do trójki). Nie dotyczyło to kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci i młodzieży. Każdy inny pacjent, który chciał mieć nowoczesną plombę, musiał za nią zapłacić z własnej kieszeni.

Czytaj więcej

Koniec amalgamatu. Od października na NFZ tylko białe plomby

Plomby amalgamatowe są trwalsze niż kompozytowe, mogą przetrwać do 30 lat, ale od dawna mówi się też o ich potencjalnej szkodliwości. Największym zarzutem, jaki stawiany jest plombom amalgamatowym, jest ich toksyczność spowodowana uwalnianiem rtęci. Dotyczy to zwłaszcza wypełnień starego typu, znanych też jako amalgamaty z fazą gamma 2. Drugi rodzaj wypełnień amalgamatowych jest wolny od fazy gamma 2 (nie uwalnia rtęci i nie zagraża zdrowiu). Ten drugi rodzaj plomb amalgamatowych jest w Polsce stosowany obowiązkowo od 2013 roku.

Szacuje się, że nawet 20 proc. wszystkich stosowanych wypełnień amalgamatowych na świecie zakładanych jest właśnie w Polsce.

Plomby amalgamatowe są wycofywane ze stomatologii już od dawna. W Japonii zakazano ich ponad 40 lat temu, w krajach skandynawskich – 30 lat temu.