Najwięcej firm, które weszły w III kwartał z planami zatrudniania pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, działa w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, w ubezpieczeniach oraz w IT – wynika z najnowszych badań Antal Global Snapshot.
To głównie dzięki tym branżom polscy pracodawcy przewyższyli w planach rekrutacyjnych znaczną część państw Unii. – Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów zwalnia, ale nie jest to duży spadek. Na tle Europy nadal jesteśmy zielona wyspą. Do Polski wciąż napływają inwestycje, a firmy realizują plany rekrutacji – ocenia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International w Polsce.
Co prawda część z planowanych rekrutacji może mieć związek z wymianą kadr – bo jednocześnie Polska jest w czołówce państw, które planują zwolnienia. Odsetek firm, w których specjaliści i menedżerowie mogą stracić pracę, wzrósł do 17 proc. Najczęściej (46 proc.) chęć zwolnień deklarowały kancelarie prawne, będące jednocześnie w czołówce rekrutacji. Wypowiedzenia będzie też wręczał prawie co czwarty bank.
– W bankach i kancelariach prawnych plany zatrudnienia są często związane z wymianą pracowników – przyznaje Artur Skiba.
Prymusem na rynku zatrudnienia są centra nowoczesnych usług biznesowych (SSC/BPO), które są liderem pod względem planów rekrutacji i jako jedyny sektor nie planują zwolnień. Pracowników szukają nie tylko nowi inwestorzy, którzy stale napływają do Polski; wśród nich jest indyjski WNS Holding, który otwiera centrum usług finansowo-księgowych w Gdyni. Na początek zatrudni kilkadziesiąt osób. Docelowo – 500 specjalistów.