Tak wynika z analizy ogłoszeń o pracę, jaką przeprowadzono w ramach Barometru Ofert Pracy, jaki co miesiąc przygotowuje Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Robert Pater, autor badania zwraca uwagę na to, iż spora liczba ogłoszeń o pracę (prawie 152 tysiące) wynika z dwóch przyczyn: z poprawiającej się koniunktury w gospodarce oraz z problemem ze znalezieniem pracowników w deficytowych zawodach.
W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła liczba ogłoszeń dla pracowników zajmujących się administracją biurową, księgowością, kadry zarządzającej oraz audytorów i specjalistów w zakresie prawa podatkowego. Poszukiwani są informatycy specjalizujący cię w telekomunikacji oraz inżynierowie.
W ostatnim miesiącu nieco obniżyło się zapotrzebowanie na - W przypadku ofert pracy z zakresu zdrowia i opieki społecznej największy wzrost, podobnie do poprzedniego miesiąca, występuje dla tych dotyczących opieki i pomocy domowej. Wyraźnie wzrastają również oferty pochodzące ze służby zdrowia, jednak poza ogłoszeniami dla lekarzy. Pracowników szukano też do restauracji i hoteli – relacjonuje Robert Pater.
Liczbę ofert zwiększyły firmy szkoleniowe, natomiast ostro spadła ona w pozostałej edukacji. Osłabła obserwowana w ostatnich miesiącach wzrostowa tendencja w zapotrzebowaniu na logistyków. Mniej też było ogłoszeń o pracę dla prawników, specjalistów w zakresie ubezpieczeń oraz techników ze średnim wykształceniem.