Branża ochroniarska, edukacja, handel i budownictwo to sektory, w których najczęściej pracownicy zaczęli 2024 rok z oczekiwaniami podwyżek wynagrodzenia — dowodzi najnowsza, ogłoszona we wtorek edycja badania Monitor Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad. Pod koniec zeszłego roku badanie objęło tysiąc pracujących Polaków.
Aż 60 proc. z nich spodziewało się podwyżki wynagrodzenia w 2024 r. - to prawie o 10 pkt. proc. więcej niż w dwóch poprzednich latach. Większość spodziewała się jej niejako „z automatu”, co widać też po liście sektorów z największymi oczekiwaniami. W ochronie, gdzie 77 proc. pracowników czekało na podwyżkę, a także w handlu i w budownictwie, gdzie na wzrost płac liczyło dwie trzecie badanych, dużo osób jest zatrudnionych na płacy minimalnej, która już w styczniu wzrosła o 18 proc.
Z kolei w edukacji 70 proc. nadzieje na podwyżkę pobudziła zapowiedź 30 proc. wzrostu płac nauczycieli.
Biorąc pod uwagę grupy zawodowe, najbardziej optymistycznie możliwości uzyskania w tym roku podwyżki oceniali inżynierowie (76 proc.) oraz mistrzowie i brygadziści (70 proc.). Duże nadzieje na wzrost płac mieli też menedżerowie – podwyżki spodziewało się dwie trzecie kierowników średniego szczebla i dyrektorów (top menedżerów), którzy już w zeszłym roku często (ponad 60 proc.) notowali wzrost wynagrodzenia.
Czytaj więcej
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 9,6 proc. rok do roku, na...