Do 36,5 lat wydłużyła się w ubiegłym roku oczekiwana długość życia zawodowego w Unii Europejskiej. To o pół roku więcej niż w 2021 r. – wynika z opublikowanych w czwartek danych Eurostatu. Jego eksperci zwracają uwagę, że – pomimo związanego z pandemią Covid-19 zakłócenia w 2020 roku - niemal od początku tego stulecia wydłuża się życie zawodowe mieszkańców Unii Europejskiej. Unijną średnią podwyższają kraje północnej Europy i Holandia, z długą tradycją elastycznej pracy i aktywnych zawodowo seniorów. W Holandii oczekiwana długość życia zawodowego (co może też oznaczać okresowe bezrobocie) wzrosła w zeszłym roku do 43,2 lat, prawie o rok w porównaniu z 2021 r. Wiceliderem w UE jest Szwecja z perspektywą 42,6 lat aktywności zawodowej, która w Polsce jest nadal sporo krótsza niż unijna średnia.

W zeszłym roku polscy 15-latkowie mieli przed sobą 34,6 lat życia zawodowego, czyli o dwa lata mniej niż statystyczny Europejczyk. Jednak również nad Wisłą wydłuża się okres aktywności zawodowej - obecnie (według danych za 2022 r.) jest to o ponad dwa lata więcej niż w 2013 r., a w ciągu poprzedniego roku okres oczekiwanej aktywności zawodowej wydłużył się u nas o 0,4 roku. W przypadku kobiet wzrósł o pół roku i obecnie wynosi 32,2 lata. To jednak nadal o dwa lata poniżej unijnej średniej. W rezultacie różnica w oczekiwanej aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w Polsce (4,6 lat) jest nieco większa niż w Unii (4,4 lata), choć przy rosnącej aktywności polskich emerytów jest szansa na jej spadek.

Czytaj więcej

Słowo "podwyżka" zaczyna coś znaczyć. Płace odzyskują siłę nabywczą

Jak wynika z obliczeń portalu ciekaweliczby.pl, na podstawie danych ZUS, w ostatnich latach liczba pracujących emerytów systematycznie rosła, także w relacji do emerytów otrzymujących świadczenie z ZUS. Między rokiem 2011 a 2022 udział pracujących emerytów w relacji do emerytów pobierających emerytury zwiększył się w Polsce z 10,9 proc,. do 13,5 proc.