Luksemburg, Nowa Zelandia, i Słowenia kolejny rok z rzędu tworzą pierwszą trójkę krajów, które wśród 33 państw OECD wypadają najlepiej pod względem warunków pracy dla kobiet a także aktywności zawodowej pań. W tegorocznej, 10.już edycji raportu Women in Work Index, który przygotowuje firma doradcza PwC, Polska awansowała na 8. miejsce z 11. w minionym roku.
Czytaj więcej
Pod względem udziału pań na kluczowych stanowiskach w przedsiębiorstwach Polska wypada na tle Europy dużo lepiej niż w statystykach spółek giełdowych. Jednak niepokoi słaby postęp.
Jak zwracają uwagę autorzy raportu, pod względem sytuacji kobiet na rynku pracy nasz kraj zdecydowanie wyprzedza większość państw naszego regionu, w tym Węgry, które awansowały na 13 pozycję z (22.przed rokiem), czy Czechy, które z kolei spadły z 21. na 24. miejsce.
Ta dobra pozycja Polski to w dużej mierze zasługa niewielkiej luki płacowej (gender pay gap), czyli zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć. Według danych PwC, w 2021 roku ta luka wynosiła nad Wisłą 5,4 proc. czyli o 1,1 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej. To nawet mniej niż u wicelidera całego rankingu, Nowej Zelandii (6,7 proc.)
Czytaj więcej
Co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka nie może znaleźć odpowiedniej pracy.
Patrycja Załuska, ekspertka PwC Polska z zespołu People & Organization, podkreśla, że pod względem gender pay gap Polskę wyprzedzają jedynie Luksemburg (0,5 proc.), Grecja (3,6 proc.), Belgia (4,8 proc.) i Włochy (5,1 proc.). Ekspertka przypomina, że niższa luka płacowa występuje w krajach, w których m.in. jest wyższy PKB, większe wydatki publiczne na świadczenia rodzinne oraz duży odsetek kobiet prowadzących własne firmy. Z kolei negatywny wpływ na lukę płacową mogą mieć długość płatnego urlopu macierzyńskiego i mniejsza liczba kobiet aktywnych zawodowo w porównaniu do aktywnych zawodowo mężczyzn. W Polsce stopa zatrudnienia kobiet wzrosła w 2021 r. o 2,5 pkt. proc. do 66,1 proc. zaś w tym zatrudnienie na pełny etat zwiększyło się o 1,5 pkt proc. do 92,6 proc.
Oceniając sytuację kobiet na rynku pracy PwC bierze bowiem pod uwagę takie czynniki jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap), wskaźnik zatrudnienia i stopa bezrobocia w obu grupach, liczba osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i na część etatu.