IT, sprzedaż, produkcja, finanse i księgowość oraz inżynieria - to w tych specjalizacjach polskie firmy będą najczęściej szukać nowych pracowników. Tak wynika z raporty firmy rekrutacyjnej Hays Poland, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Raport, który uwzględnia opinie i plany prawie 2700 pracodawców, dowodzi, że rok 2023 nie przyniesie załamania na rynku pracy specjalistów i menedżerów, chociaż dla wielu z nich już się skończył widoczny do niedawna w wielu branżach „rynek kandydata”. Jak przewiduje Alex Shteingardt, dyrektor zarządzający Hays Poland, można się spodziewać, że w 2023 r. dojdzie do pewnego wyrównanie sił pracodawców i pracowników a walka o talenty nie będzie już tak intensywna jak na początku minionego roku. Z drugiej strony, deklaracje firm wskazują, że okazji do zmiany pracy nie zabraknie.
Rozwój i poszukiwania zastępców
Aż 87 proc. badanych zamierza w nadchodzących 12 miesiącach prowadzić rekrutacje pracowników. Co prawda odsetek tych wskazań jest nieco (o 8 pkt proc.) mniejszy niż przed rokiem, ale pozytywny jest fakt, że ponad połowa firm będzie rekrutować nowe kadry w związku z rozwojem biznesu. Spora grupa pracodawców (37 proc.) zamierza też szukać zastępstwa odchodzących pracowników.
Czytaj więcej
Pomimo spowolnienia na rynku pracy niedobór chętnych, szczególnie tych wykwalifikowanych, pozosta...
Warto też pamiętać, że tak częste plany rekrutacji nie muszą oznaczać wzrostu zatrudnienia. Mogą się często łączyć ze zmianami w sposobie prowadzenia biznesu, który w wielu branżach przechodzi cyfrową transformację. Widać to już od kilku lat w bankowości, gdzie ubywa pracy w oddziałach a jednocześnie przybywa rekrutacji do działów IT.
Jak przewidują eksperci Hays Poland, w rozpoczynającym się roku firmy będą zatrudniać ekspertów, którzy pomogą im ograniczyć skutki pogorszenia koniunktury gospodarczej, przerwanych łańcuchów dostaw i spadku konsumpcji. Stąd też utrzyma się wysokie zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie IT, finansów i księgowości (w tym zwłaszcza podatków), na specjalistów ds. analityki danych, automatyki a także inżynierii i logistyki. Większość badanych firm zdaje sobie sprawę, że o kandydatów łączących potrzebne im kompetencje i doświadczenie nie będzie łatwo - 72 proc. spodziewa się trudności z pozyskiwaniem pracowników.