Uchodźcy z Ukrainy nie odbierają Polakom pracy. Wciąż dużo wakatów

Według najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już 35 tys. Ukraińców podjęło pracę w ramach specustawy. Sprzyja im dobra koniunktura na rynku pracy, w tym widoczny w marcu wzrost liczby wakatów.

Publikacja: 06.04.2022 14:44

Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej

Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

W marcu bezrobocie spadło do 5,4 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z lutym tego roku. O 18 tys. (do 904 tysięcy.) zmalała też liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy – wynika z opublikowanych w środę danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Według nich, w minionym miesiącu przybyło też wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłaszanych do urzędów pracy – było ich 136,8 tys., czyli o 18,9 tys. więcej niż w lutym tego roku i w marcu 2021 r.

Praca przed specustawą

Z dobrej koniunktury na rynku pracy i utrzymującego się zapotrzebowania na pracowników korzystają uchodźcy z Ukrainy. Według najnowszych danych cytowanych przez minister pracy i polityki społecznej Marzenę Maląg na antenie Polsat News, ponad 700 tys. osób z Ukrainy ma już nadany numer PESEL, a 35 tys. Ukraińców podjęło w Polsce pracę od początku obowiązywania specustawy, czyli od 12 marca.

Jak ocenia Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR, faktyczna liczba uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli pracę w Polsce, może być większa – wskazują na to dane agencji zatrudnienia zrzeszonych w PF HR. Jego firmy członkowskie zatrudniły już niemal 3 tys. obywateli Ukrainy ¬– z czego tylko 600 na mocy specustawy.

– Stosunkowo długo czekaliśmy na nowe przepisy, które uregulują sytuację pobytową i prawo do pracy osób, które wjechały do Polski po 24 lutego. Dlatego też znaczna część osób, zatrudniona została na podstawie dotychczasowych, standardowych zasad, co uległo zmianie po wejściu w życie wspomnianych przepisów – tłumaczy Olga Gierada-Jabłonka z PF HR.

Najnowsze dane ZUS – opublikowane już na stronie „Rzeczpospolitej” – dowodzą, że od stycznia tego roku liczba Ukraińców zarejestrowanych w ZUS wzrosła w marcu do 667,7 tys., czyli o 45 tys. w porównaniu ze styczniem, pomimo iż wielu ukraińskich mężczyzn wyjechało po wybuchu wojny na Ukrainę.

Czytaj więcej

Ukraińcy na polskim rynku pracy. Są najnowsze dane

Najczęściej proste prace

Według informacji resortu pracy, 75 proc. z zatrudnionych ostatnio Ukraińców to kobiety, które podejmują pracę przede wszystkim w branży hotelarskiej i gastronomicznej, głównie przy prostych zajęciach nie wymagających kwalifikacji ani znajomości języka polskiego. Jak jednak zaznaczała minister Maląg, wprowadzane są kolejne udogodnienia ułatwiające nostryfikację ukraińskich dyplomów uczelni wyższych, co pomoże specjalistom z Ukrainy pracować w Polsce w wyuczonym zawodzie.

Wojciech Ratajczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR, przyznaje, że wyzwań związanych z zatrudnieniem uchodźców jest sporo. – Profil osób, które teraz przyjeżdżają, jest skrajnie odmienny od kandydatów do pracy, z którymi pracowaliśmy do tej pory. Zaczynają się trudności z dostępnością ofert pracy dla kobiet, szczególnie tych o niskich kwalifikacjach, których jest najwięcej. Pracodawcy robią, co mogą, ale, w szczególności w sektorze produkcji, rodzi to wiele trudności – zaznacza Ratajczyk. Stąd też wiele agencji zatrudnienia, w tym członkowie PF HR oferują szersze wsparcie dla uchodźców szukających pracy; w tym pomoc w znalezieniu zakwaterowania, miejsca w żłobkach czy szkołach.

Prenumerata 2025

Liderzy wybierają zaufane źródło wiedzy

Zaprenumeruj
Rynek pracy
Nowy rekord cudzoziemców w rejestrach ZUS. Zmieniają się też przepisy
Rynek pracy
Specjalista ze Wschodu, ale po studiach w Polsce
Rynek pracy
Kogo szukają pracodawcy? Rośnie liczba wolnych miejsc pracy
Rynek pracy
Coraz więcej niepracujących przypada na pracujących. W tych regionach jest najgorzej
Rynek pracy
Coraz więcej pracujących cudzoziemców. Najwięcej jest ich na Mazowszu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10