W marcu bezrobocie spadło do 5,4 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z lutym tego roku. O 18 tys. (do 904 tysięcy.) zmalała też liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy – wynika z opublikowanych w środę danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Według nich, w minionym miesiącu przybyło też wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłaszanych do urzędów pracy – było ich 136,8 tys., czyli o 18,9 tys. więcej niż w lutym tego roku i w marcu 2021 r.
Praca przed specustawą
Z dobrej koniunktury na rynku pracy i utrzymującego się zapotrzebowania na pracowników korzystają uchodźcy z Ukrainy. Według najnowszych danych cytowanych przez minister pracy i polityki społecznej Marzenę Maląg na antenie Polsat News, ponad 700 tys. osób z Ukrainy ma już nadany numer PESEL, a 35 tys. Ukraińców podjęło w Polsce pracę od początku obowiązywania specustawy, czyli od 12 marca.
Jak ocenia Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR, faktyczna liczba uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli pracę w Polsce, może być większa – wskazują na to dane agencji zatrudnienia zrzeszonych w PF HR. Jego firmy członkowskie zatrudniły już niemal 3 tys. obywateli Ukrainy ¬– z czego tylko 600 na mocy specustawy.
– Stosunkowo długo czekaliśmy na nowe przepisy, które uregulują sytuację pobytową i prawo do pracy osób, które wjechały do Polski po 24 lutego. Dlatego też znaczna część osób, zatrudniona została na podstawie dotychczasowych, standardowych zasad, co uległo zmianie po wejściu w życie wspomnianych przepisów – tłumaczy Olga Gierada-Jabłonka z PF HR.