Już w 50 miastach Polski można znaleźć pracę w nowoczesnych usługach dla biznesu, a na mapie inwestycji w centra usług można znaleźć m.in. Tarnów, Konin, Koszalin czy Zieloną Górę. Jednak nadal to trzy największe ośrodki tego sektora przyciągają najwięcej nowych inwestycji i oferują największy wybór nowych miejsc pracy, na czele z najwyżej opłacanymi stanowiskami specjalistycznymi i menedżerskimi.
– Kraków, Warszawa i Wrocław wciąż są naturalnym motorem rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu – przyznał Wojciech Popławski, wiceprezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) i dyrektor zarządzający Accenture Operations, który podczas dorocznej konferencji ABSL komentował wyniki najnowszego raportu związku. Według Popławskiego, ta trójka liderów ma na razie niezagrożoną pozycję, chociaż w ciągu minionego roku wyraźnie przyspieszył rozwój centrów usług w miastach z drugiego szeregu – w tym zwłaszcza w Katowicach i całej GZM (górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii), w Trójmieście i w Łodzi. Liczba pracowników w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) rosła tam w 12–13-proc. tempie, podczas gdy w całej Polsce ten wzrost sięgał 10 proc.
Obniżał go wynik Wrocławia, gdzie zatrudnienie w BSS zwiększyło się tylko o 5 proc. W Krakowie w centrach usług dla biznesu liczba miejsc pracy wzrosła w tym czasie o 9 proc., w Warszawie zaś o jedną dziesiątą. Nadal jednak prawie sześć na dziesięć z 307 tys. osób pracujących w polskim BSS jest zlokalizowana w tych trzech miastach, przy czym sam Kraków odpowiada niemal za jedną czwartą zatrudnienia w sektorze. Przyczynia się do tego fakt, że zdecydowana większość, bo aż 70 proc. nowych miejsc pracy, które powstały w sektorze w ostatnich dwóch latach, to wynik zwiększenia zatrudnienia działających już centrach usług.
Zdaniem Wojciecha Popławskiego, czołowa pozycja Krakowa nie jest raczej zagrożona, nawet jeśli ostatnio to Warszawa przyciągała najwięcej nowych inwestycji – w tym globalnych gigantów finansowych, jak Goldman Sachs, JP Morgan czy Standard Chartered. W minionym roku w stolicy rozpoczęło działalność 15 nowych centrów BSS, a ich łączna liczba wzrosła do 238. W Krakowie, w tym czasie uruchomiono 13 centrów zwiększając ich liczbę do 217.