Tak jak wtedy, średnią podwyższyły oczekiwania przyszłych absolwentów kierunków informatycznych i medycznych- wynika z najnowszych badań firmy doradczej Universum, która zebrała tam opinie 23,5 tys. studentów.
Wzrost oczekiwań finansowych młodych Polaków autorzy badania uznają za optymistyczny sygnał potwierdzający poprawę koniunktury w gospodarce. Jednak ten optymizm jest na razie dość kruchy, a w opiniach polskich studentów wciąż widać efekty kryzysu na rynku pracy.
Nadal jako swoje cele zawodowe najczęściej (65 proc.) wskazują stabilne zatrudnienie i osiągnięcie pozycji eksperta (także kojarzonej ze stabilnością). W tym roku wymieniano je nawet częściej niż w ubiegłorocznym badaniu.
Na pięć lat albo i dłużej
Tę potrzebę stabilności widać też w planach związania się na dłużej z pierwszym pracodawcą- ponad czterech na dziesięciu młodych Polaków chciałaby się z nim związać na co najmniej pięć lat.
Z kolei oczekiwana pierwsza płaca wprawdzie wzrosła, ale tylko o 1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a więc poniżej inflacji. Co więcej, nasze 3,1 tys zł brutto to jeden z najniższych poziomów oczekiwań płacowych studentów w Europie- podkreśla Tomasz Krzywicki, szef Universum w Polsce, dodając, że młodzi ludzie na Zachodzie pierwsze lata po studiach chcą wykorzystać na poszukiwania na rynku pracy i rzadziej oczekują wtedy stabilności. Na czele listy celów zawodowych często wskazują work-life balance, czyli równowagę między pracą a życiem prywatnym.