Prawie 5,3 tys. ofert zatrudnienia mieli do wyboru w II kwartale tego roku chętni do pracy w logistyce i transporcie. To prawie o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej – wynika z uzyskanych przez „Rz" danych czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Są one kolejnym dowodem ożywienia na polskim rynku pracy, gdzie w większości branż widać rosnący popyt na pracowników. W tym w budownictwie, które wreszcie zdaje się wychodzić z marazmu.
Nie tylko ?wymiana kadr
W II kwartale pracodawcy i łowcy głów opublikowali na Pracuj.pl prawie 97,7 tys. ofert zatrudnienia, o 8,5 proc. więcej niż w podobnym okresie 2013 r. Co prawda w porównaniu z I kw. tego roku liczba ogłoszeń nieco spadła (jak zwykle), ale tym razem spadek był znacznie mniejszy niż przed rokiem – wyniósł tylko 0,6 proc.
– Wiele przesłanek wskazuje na to, że sytuacja osób poszukujących pracy poprawia się z kwartału na kwartał, a z pewnością jest zdecydowanie lepsza niż przed rokiem. Firmy coraz śmielej inwestują i w związku z tym poszukują nowych rąk do pracy – ocenia Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl. Jego zdaniem ponowny wzrost liczby ofert z sektora TSL, czyli transportu i logistyki (w I kw. też był on rekordzistą), jest potwierdzeniem ożywienia w polskiej gospodarce. Pod względem liczby ofert TSL wyprzedził nawet branżę IT.
179,1 tys. nowych miejsc pracy przybyło w firmach w I kw. 2014 r., 14,7 proc. więcej niż rok wcześniej
Według danych portalu w II kw. pracodawcy z branży TSL poszukiwali przede wszystkim specjalistów od spedycji, zarządzania transportem i flotą, sprzedaży oraz kierowców. – Taki rozkład zapotrzebowania na pracowników pokazuje, że firmy mają więcej zleceń i w związku z tym dynamicznie powiększają zespoły – dodaje Gacek.