Młodzi w poszukiwaniu pracy

Tuż po szkole najczęściej pracy nie mogli znaleźć: sprzedawcy, mechanicy, fryzjerzy, technicy ekonomiści i pedagodzy.

Publikacja: 19.05.2015 18:54

Młodzi w poszukiwaniu pracy

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Tak wynika z informacji GUS o wykształceniu absolwentów, którzy zarejestrowali się jako bezrobotni. Tuż po szkole najczęściej pracy nie mogli znaleźć: sprzedawcy, mechanicy, fryzjerzy, technicy ekonomiści i pedagodzy. Choć bezrobocie wśród młodych wynosi 22 proc. to pracy nie może znaleźć co trzynasty młody człowiek, a nie co czwarty jakby wynikało ze statystyki.

Dwucyfrowa stopa bezrobocia w przypadku ludzi młodych, którzy nie skończyli 25 lat brzmi zatrważająco i wynosiła 22 proc. na koniec 2014 roku (nie ma jeszcze danych za pierwszy kwartał), to jednak liczba wymaga komentarza. Pracy szuka nie co czwarty, a co trzynasty młody człowiek. Jak to możliwe? Większość młodych uczy się więc nie są uwzględniani przy podawaniu stopy bezrobocia. Ta uwzględnia, jaki procent z aktywnych zawodowo i chętnych do pracy bezskutecznie szuka zajęcia. Czyli ponad 22 proc. stopa bezrobocia uwzględnia młodzież które się nie uczy, tylko chce pracować. I tu sytuacja jest poważna. Gdy uwzględni się wszystkich młodych (aktywnych zawodowo i biernych, czyli uczących się), to „bezrobocie" wynosi 7,3 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama