Brak elastyczności i męska dominacja blokuje kobiety

Na pełne wyrównanie szans kobiet w zawodowej karierze trzeba będzie poczekać ok. 17 lat. Firmy mogą to przyspieszyć, wprowadzając więcej elastycznej pracy i większe ukierunkowanie na wyniki.

Publikacja: 08.03.2016 21:00

Foto: sxc.hu

To firmy są odpowiedzialne za działania promujące i wspierające wzrost udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych – twierdzi zgodnie większość (58 proc.) liderów opinii na świecie, którzy wzięli udział w badaniu agencji zatrudnienia ManpowerGroup. Znacznie mniejsza część badanych, bo tylko co trzeci z ponad 220, uważa, że do poprawy sytuacji przyczynia się polityka, w tym programy i kwoty dla kobiet.

Sceptycznie zapatrują się też na programy i strategie na rzecz równouprawnienia i awansu kobiet w firmach. Wprawdzie pomagają one zwiększyć udział kobiet we władzach, ale dzieje się to bardzo wolno. Nic więc dziwnego, że czas potrzebny do osiągnięcia równych zawodowych szans kobiet i mężczyzn, w tym realnego parytetu we władzach firm, uczestnicy badania określają średnio na 17 lat. Nie wynika to bynajmniej z braku ambicji czy pasywnej postawy samych pań. Najnowsze badanie firmy rekrutacyjnej Hays Poland dowodzi, że w Polsce kobiety nawet częściej niż mężczyźni dążą do objęcia wysokich stanowisk menedżerskich.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rynek pracy
Z wyższymi zarobkami łatwiej jest o zdalną pracę
Rynek pracy
Nie pracuj jak mrówka. Lepiej weź przykład z surykatki
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej