Pomimo braku dużych projektów informatycznych w sektorze publicznym, które w poprzednich latach nakręcały koniunkturę w branży IT, informatycy nie narzekają na brak ofert pracy. Jak wynika z danych czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, po udanym minionym roku, gdy liczba ofert pracy dla specjalistów IT wzrosła tam o prawie 16 proc., do niemal 65 tys., pierwsze miesiące tego roku przyniosły kolejne ożywienie w rekrutacji informatyków.
W pierwszym kwartale na Pracuj.pl mieli oni do wyboru ponad 18,8 tys. ofert (o 24 proc. więcej niż rok wcześniej), zaś w kwietniu liczba ogłoszeń wzrosła w skali roku o 36 proc. Większość z nich pracodawcy kierowali do programistów.
Programista na czele
Według przygotowanej dla „Rzeczpospolitej" analizy Pracuj.pl najczęściej poszukiwani są specjaliści ds. programowania ze znajomością takich języków, jak: Java, Javascript, SQL oraz PL/SQL, C++, PHP, C#, .NET i HTML.
Drugą pod względem liczby ofert grupą specjalistów IT są administratorzy systemów, od których pracodawcy wymagają m.in. znajomości UNIX (AIX), Linux (RedHat, SUSE), Windows Trzecią pod względem liczby ofert grupą specjalistów IT są testerzy (aplikacji, oprogramowania czy gier), ale na brak ofert nie powinni też narzekać kandydaci do pracy w helpdeskach, analitycy czy architekci IT.
Rynek pracy dla informatyków napędza szybko rozwijający się w Polsce sektor usług dla biznesu, na czele z centrami z zagranicznym kapitałem. Jak szacuje ABSL, organizacja zrzeszająca dużych inwestorów z tej branży, w usługach IT pracuje obecnie ponad 160 tys. osób. To oznacza, że od końca 2014 r. zatrudnienie wzrosło tam o 20 tys.