11 a nie około 5 tys. rodzin, jak głosiły rządowe deklaracje sprzed lat, uzyskało dach nad głową w ramach programu budowy domów z drewna – napisał na Twitterze senator Krzysztof Brejza (KO), który udostępnił pismo otrzymane od spółki Polskie Domy Drewniane, utworzonej w 2019 r. przez NFOŚiG (ma 99 proc. akcji) oraz BOŚ. PDD od dawna zbiera cięgi za nikłe efekty wobec pełnych rozmachu deklaracji. Od lipca br. firma ma nowego prezesa, Artura Wikara, a we wrześniu powołano nowych członków zarządu.

PDD ma w portfelu niezmiennie tylko dwa projekty, oba oddane do użytkowania w 2021 r.: Domy na Pszennej w Łodzi (11 w zabudowie szeregowej) i Osiedle Jabłoniowa Aleja w Choroszczy pod Białymstokiem (20 wolnostojących bliźniaków). Prefabrykowane moduły na potrzeby inwestycji zapewniły prywatne spółki: Wood Core House oraz Unihouse (z grupy giełdowego Unibepu).

W zapowiedziach firmy był też znacznie większy projekt, Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej, na który miało się składać 27 czterokondygnacyjnych budynków liczących około 800 mieszkań. Montaż pierwszych budynków zakładany był w I połowie 2022 r.

Na początku tego roku spółka PDD została laureatem konkursu resortu rozwoju na projekt koncepcyjny domu do 70 mkw., które można stawiać bez pozwolenia. Zapowiadała też podjęcie współpracy z samorządami w zakresie budowy energooszczędnych przedszkoli i żłobków.

„Zapraszamy podmioty publiczne i prywatne, które są właścicielami nieruchomości, do zgłaszania się celem nawiązania ewentualnej współpracy w zakresie prowadzenia wspólnie inwestycji budowlanych. Atutem będzie posiadanie dla nieruchomości decyzji o warunkach zabudowy lub ważnego pozwolenia na budowę, a także jeśli na terenie, na którym znajduje się działka, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego” – czytamy we wrześniowym komunikacie na stronie PDD.

Czytaj więcej

Polskie Domy Drewniane wychodzą poza mieszkaniówkę