W poszukiwaniu mistrzów przyszłości – EuroSkills Gdańsk 2023

Między 5 a 9 września w Gdańsku, odbędą się zawody EuroSkills 2023, impreza będąca synergią edukacji na szczeblu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych z biznesem, w tym sektorem prywatnym reprezentowanym przez największe koncerny światowe- liderów branż - mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, głównego organizatora, Oficjalny Delegat WorldSkills Poland.

Publikacja: 28.08.2023 16:31

Na początku września ruszaj EuroSkills 2023 podczas których zmierzą się uczniowie szkół zawodowych

Na początku września ruszaj EuroSkills 2023 podczas których zmierzą się uczniowie szkół zawodowych

Foto: Adobe Stock

Materiał Partnera

Mówi się, że EuroSkills to jedno z najlepszych o ile nie najlepsze narzędzie popularyzujące kształcenie zawodowe wśród uczniów na poziomie ponadpodstawowy i studentów.

Dr hab. Paweł Poszytek: Zgadza się, z jednej strony to możliwość rywalizacji, czyli zarówno szansa na sprawdzenie się w gronie najlepszych, z drugiej zaś coś, co wymusza na trudnej do przecenienia liczbie szkół, uczelni i związanych z nimi podmiotów biznesowych, standaryzację. Dość wspomnieć, że wobec wszystkich zawodników stosowane są te same kryteria, jednakowy system oceniania wykonanych przez nich zadań, dysponują tymi samymi środkami, narzędziami, surowcami, technologiami - mają identyczne szanse. Wszystko w ich rękach: dotychczasowa ciężka praca, kreatywność, talent i umiejętności.

To powiedzmy w skrócie na czym polegają zawody EuroSkills.

Często słyszę pytanie, czym właściwie jest EuroSkills i za każdym razem utwierdzam się w przekonaniu, że nie da się zbudować definicji tego wydarzenia, zamykając ją w jednej frazie. To niezwykle pojemna idea o pięknych celach i założeniach.

Z jednej strony zawody EuroSkills są doskonałą odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku pracy oraz przyczyniają się do budowy nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Z drugiej EuroSkills to fuzja młodości, zdolności, konsekwencji i pracowitości z wsparciem tych, dla których dobro młodzieży i  rozwijanie ich talentów w celu lepszego życia jest wartością nadrzędną.

Paweł Poszytek

Paweł Poszytek

materiały prasowe

EuroSkills to także pomost, który - jak żadne inne przedsięwzięcie - doskonale i skutecznie łączy szkolnictwo zawodowe, szkolnictwo wyższe z biznesem zarówno tym lokalnym, krajowym jak również z globalnymi koncernami będącymi partnerami tej inicjatywy. Wreszcie EuroSkills oraz WorldSkills to najbardziej prestiżowe i największe na świecie konkursy umiejętności zawodowych: od profesji osadzonych w najnowocześniejszych technologiach, przez robotykę i mechatronikę po tradycyjne gotowanie, spawanie czy florystykę. A co najważniejsze, wszystko powyższe spaja duch zdrowej, sportowej rywalizacji.

W skrócie WorldSkills Europe to europejskie, tak zwane igrzyska zawodów branżowych, największy i najbardziej prestiżowy - obok WorldSkills International - na świecie konkurs umiejętności zawodowych zamkniętych w sześciu obszarach, które połączone w całość tworzą trzon nowoczesnej, prężnej gospodarki każdego państwa.

Możemy je poznać?

Oczywiście, to: Technologia wytwarzania i inżynieria; Technologia informacyjna i komunikacyjna; Technologia budowlana; Usługi społeczne; Transport i logistyka oraz Sztuka i moda. Połączone w całość tworzą trzon, nowoczesnej, prężnej gospodarki każdego kraju.

Zawsze najbardziej do wyobraźni trafiają liczby. Jak wielkie to przedsięwzięcie?

Spodziewamy się około 600 zawodników z 32 europejskich krajów w wieku od 19 do 25 lat oraz ponad 500 międzynarodowych ekspertów, dla których przygotowujemy areny zmagań o łącznej powierzchni 60 tysięcy m2, na której rozegranych zostanie blisko 40 konkurencji. Spodziewamy się również ponad 150 mediów z Polski i zagranicy, a Stadion Polsat Plus Arena i Amber Expo w Gdańsku odwiedzi tysiące widzów. Do tego należy dodać długą listę, uczelni, przedstawicieli szkół branżowych oraz firm – patronów biznesowych, bez wsparcia których nie można by zorganizować tak skomplikowanego od strony logistycznej przedsięwzięcia.

Szykowaliście się do organizacji EuroSkills w 2027. Standardowo każde Państwo ma cztery lata na przygotowania, a wy nie dość, że organizujecie EuroSkills 2023, to jeszcze zamknęliście się w roku. Jak to się stało, że to już teraz w Gdańsku?

Tak, od kilku lat deklarowaliśmy wolę organizacji wydarzenia, a sytuacja geopolityczna przyśpieszyła tę decyzję. Chęć organizacji w tym roku zgłosiły jeszcze inne dwa europejskie państwa, ale ostatecznie wygrała Polska, która po raz pierwszy w historii jest gospodarzem europejskiej edycji zawodów WorldSkills. To ogromne wyróżnienie, ale też odpowiedzialność. Przyznanie Polsce organizacji europejskich mistrzostw jest wyrazem docenienia naszego profesjonalizmu, umiejętności organizacyjnych. Myślę, że niebagatelne znaczenie miało tu również nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Zdaliśmy egzamin z humanitaryzmu i solidarności, i przyznanie organizacji Polsce traktuję również w kategorii docenienia naszej ofiarności i gościnności.

We wrześniu przyjadą do Gdańska 32 europejskie reprezentacje włącznie z Polską, które tworzą młodzi mistrzowie w swoim specjalnościach. Polska drużyna została wyłoniona w wyniku listopadowego konkursu SkillsPoland oraz edycji specjalnych, które od zeszłego roku, nieustannie organizowaliśmy we współpracy z uczelniami, przedsiębiorcami czy szkołami branżowymi. To było olbrzymie wyzwanie, do którego należy dołożyć równoległą pracę nad organizacją wrześniowej europejskiej edycji w Gdańsku. Dzięki naprawdę heroicznej pracy pracowników FRSE oraz zaangażowaniu partnerów, udało się w ciągu roku dokonać rzeczy wydawałoby się niemożliwej, na którą - jak trafnie wybrzmiało w pytaniu – inne państwa mają cztery lata

To istotnie wielki kredyt zaufania i wiara w efektywne działanie Polski, a ściślej podległej Panu instytucji. Ale, jeśli szukać źródeł EuroSkills, to trafiamy do liczącej ponad kilka już dekad tradycji WorldSkills. A jak to wygląda z perspektywy naszego kraju?

Rzeczywiście. EuroSkills to europejska edycja światowych zawodów WorldSkills, inicjatywy o 70 letniej tradycji, realizowanej w 85 krajach. Co dwa lata odbywają się naprzemiennie zawody światowe WorldSkills oraz edycja europejska czyli EuroSkills.

Polska w 2017 roku stała się oficjalnym krajem członkowskim inicjatywy WorldSkills a w chwili przyznania Polsce prawa organizacji europejskich zawodów w ramach FRSE powstały struktury dedykowane temu programowi. Niebagatelne znaczenie miało tutaj nasze 30 letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, bowiem synergia EuroSkills, WorldSkills  iErasmus+ umożliwia połączenie dwóch strategicznych dla kształcenia obszarów: EuroSkills i WorldSkills daje możliwość standaryzacji rozwijania umiejętności na poziomie światowym oraz know – how na wyławianie, kształcenie i doskonalenie talentów. Natomiast Erasmus+ daje możliwość wprowadzenia tych standardów poprzez finansowanie projektów dydaktycznych o charakterze międzynarodowym realizowanych w szkołach, firmach czy uczelniach wyższych.

Polska jest jednym z najmłodszych członków inicjatywy WorldSkills, ale już możemy odnotować naprawdę wymierne sukcesy. Debiutowaliśmy w EuroSkills Budapeszt i przyznam, że był to debiut udany, zdobyliśmy bowiem medal doskonałości w konkurencji gotowanie. W tej samej konkurencji zdobyliśmy srebrny medal w czasie WorldSkills Kazań 2019, zaś w ramach EuroSkills Graz 2021, biało-czerwona drużyna wywalczyła aż 3 brązowe medale: florystyka, gotowanie, spawalnictwo.

Dodam, że w czasie WorldSkills Competition 2022 Special Edition nasi zawodnicy wywalczyli brąz i trzy medale doskonałości – kolejno: w integracji robotów przemysłowych oraz medale doskonałości w przemyśle 4.0., budownictwie cyfrowym (BIM) oraz florystyce.

Czyta nasza rozmowę ktoś, kto szuka czegoś ciekawego w Trójmieście na początku września. Czym Pan zachęci go do odwiedzin EuroSkills Gdańsk 2023?

Po pierwsze najlepiej ducha tego przedsięwzięcia oddaje tegoroczne hasło: UnitedBySkills, We Can Change the World, a zobaczyć tych, którzy za kilka lat będą elitą w swoich branżach to bezspornie magnes. Po drugie, iście sportowy duch rywalizacji sprawia, że same zawody są niezwykle atrakcyjne i emocjonujące dla obserwatorów. Z doświadczenia wiem, że tworzą się wręcz nieformalne fankluby, widać rodzące się wśród widzów sympatie do konkretnych zawodników. Po trzecie, dla tych, którzy niebawem opuszczać będą szkoły podstawowe, to znakomita okazja do poznania edukacyjnych perspektyw.

Trudno tu również nie wspomnieć o atrakcjach skierowanych bezpośrednio do widzów, jak koncerty, ceremonia otwarcia i zamknięcia na Stadionie Polsat Plus Arena, a także wiele innych niezwykłych wydarzeń, których będzie można doświadczyć w Amber Expo i na stadionie Polsatu w Gdańsku.

Można odnieść wrażenie, że to największe wydarzenie niesportowe, choć w duchu typowo sportowej, kompetencyjnej rywalizacji, w tym roku?

Zgadza się. Tym bardziej zapraszam do kibicowania i wspierania polskich zawodników w ich drodze do doskonałości oraz po najwyższe europejskie laury.

Materiał Partnera

Mówi się, że EuroSkills to jedno z najlepszych o ile nie najlepsze narzędzie popularyzujące kształcenie zawodowe wśród uczniów na poziomie ponadpodstawowy i studentów.

Pozostało 98% artykułu
Materiał Promocyjny
Szkoła ery cyfrowej: uczniowie tego liceum tworzą profesjonalne gry wideo w 36 godzin
Materiał partnera
Powstaną branżowe centra umiejętności
Rozwój zawodowy
Euroskills 2023: Polscy zawodnicy otrzymali rekordową liczbę medali
Rozwój zawodowy
EuroSkills 2023: w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych
Rozwój zawodowy
Rozwój współpracy pomiędzy szkołami, instytucjami a rynkiem pracy. Kolejny etap reformy szkolnictwa branżowego