Reklama
Rozwiń

Rolnicy martwią się embargiem

Niemal 80 proc. gospodarzy martwi się skutkami zakazu eksportu na Wschód. Nadal jednak 26 proc. z nich pozytywnie ocenia swoją przyszłość.

Publikacja: 12.02.2015 13:04

Rolnicy martwią się embargiem

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

- Embargo przyjmowane jest bardzo emocjonalnie prze rolników. Przejmują się nim bardziej niż wskazywałby na to jego rzeczywisty wpływ na gospodarkę – mówi Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu i MSP w Banku BGŻ, który w czwartek przedstawił wyniki badań Agribus 2014. Przygotowała go na jego zlecenie firma Martin&Jacob.

Jak zaznacza Bartosz Urbaniak, przed wprowadzeniem embarga przez Rosję na część produktów spożywczych z UE w sierpniu 2014 r., na ten kraj przypadało tylko 6 proc. eksportu rolno-spożywczego z Polski. Dłużej skutki zakazu odczuwają producenci wieprzowiny. Rosja i Białoruś nie kupuje unijnego mięsa już od roku, po tym jak na Litwie i w Polsce wystąpiły przypadki afrykańskiego pomoru świń. Z powodu tej choroby naszej wieprzowiny nie kupują też kraje Dalekiego Wschodu.

Odsetek martwiących się skutkami embarga jest większy wśród najbogatszych rolników (ich miesięczny dochód przekracza 10 tys. zł). Wynosi 90 proc. W tej grupie 80 proc. producentów deklaruje, że embargo wpływa negatywnie na sytuację gospodarczą (średnia dla całości branży to 59 proc.). Natomiast 83 proc. podaje, że zakaz wpływa na ich decyzje finansowe (średnia 65 proc.).

Przyszłość niepewna, ale...

Niemal 100 proc. najbogatszych rolników twierdzi, że państwo polskie powinno interweniować w związku z embargiem (przeciętny wynik to 89 proc.)

Skutki związane z zakazem eksportu na Wschód są jednym z powodów dużej niepewności rolników o przyszłość. 60 proc. badanych deklaruje, że trudno im określić, jak będzie wyglądała ich sytuacja za rok. Nadal jednak 26 proc. z nich pozytywnie ocenia swoje perspektywy. Niezadowolonych jest tylko 8 proc.

Zdecydowanie pozytywnie swoją aktualną sytuację materialną ocenia 8 proc. badanych, natomiast raczej pozytywnie 49 proc. Udział odpowiedzi „raczej negatywnie" wynosi 7 proc. Nikt nie podał, że jego sytuacja materialna jest zdecydowanie negatywna.

Co czwarty pytany posiada nadwyżki finansowe. Wydatki związane z pracami rolniczymi i prowadzeniem gospodarstwa rolnego są niemalże dwa razy większe niż wydatki na bieżące potrzeby.

Tradycja i nowoczesność

Coraz powszechniejszy w użyciu na wsi jest Internet. Korzysta z niego 71 proc. rolników. 57 proc. badanych używa laptopa, 27 proc. smartfonów, a 13 proc. tabletów.

Rolnicy w sieci szukają najczęściej informacji na temat bieżących cen środków do produkcji i płodów rolnych. Przeglądają też wiadomości rolnicze i oferty sprzedaży i zakupu np. maszyn rolniczych.

- Polscy rolnicy coraz częściej wykorzystują nowoczesne rozwiązania jeżeli chodzi o komunikację i poszukiwanie informacji. Jednocześnie są dużymi tradycjonalistami jeżeli chodzi wyznawane wartości – wyjaśnia Aneta Uss - Lik z Martin&Jacob.

Najważniejszym warunkiem szczęśliwego życia dla rolników jest zdrowie. Ma 63 proc. wskazań. 57 proc. przypada na udane małżeństwo, a 48 proc. na dzieci.

Decyzje dotyczące gospodarstw podejmowanie są przez rolników w gronie rodziny. Ponad połowa z nich po przejściu na emeryturę swój majątek planuje przekazać dzieciom.

Nadal wielu producentów rolnych korzysta z tradycyjnych mediów, takich jak: telewizja (96 proc.), radio (68 proc.) i prasa branżowa (62 proc.).

Przelew coraz częściej online

Z Agribusa wynika też, że wybierając bank gospodarze przede wszystkim szukają informacji o produktach i jego ofercie w Internecie. Bardzo ważna jest też lokalizacja placówki, a także atrakcyjne ceny produktów i usług bankowych.

Połowa rolników w oddziale banku dokonuje przelewów, sprawdza saldo konta i historię transakcji. Podobnie przedstawiają się statystyki dotyczące korzystania z kanałów elektronicznych. Co druga operacja bankowa realizowana jest już w kanałach bankowości elektronicznej.

Badanie zostało przeprowadzone od 24 października do 24 listopada 2014 r. przez firmę Martin & Jacob na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie. Wzięło w nim udział 1005 gospodarstw rolnych o areale powyżej 15 hektarów użytków rolnych.

Rolnictwo
Aż ćwierć miliarda dla rolników za wybicie zwierząt. Zbyt łatwe pieniądze?
Rolnictwo
Cła na nawozy z Rosji wchodzą w czasie wojny Izraela z Iranem
Rolnictwo
FAO: żywność na świecie tańsza w maju, zwłaszcza zboża, oleje i cukier
Rolnictwo
Dlaczego masowo pada bydło na Białorusi? Ukrywany powód
Patronat Rzeczpospolitej
BIO_REACTION 2025
Rolnictwo
VI Krajowe Dni Pola Bratoszewice 2025